Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook vairāk nekā 1400 cilvēku dalījušies ar video par to, ka Covid-19 vakcīnas rada apziņas traucējumus un izmaiņas šūnās. Video paustais nav zinātniski pamatots.

Kāda Facebook lietotāja pārpublicējusi 2021. gada Veselības ministrijas video kurā Latvijā pazīstami cilvēki aicina vakcinēties pret Covid. Video virsū “uzlikts” teksts “Viņi meloja dēļ naudas …? nekad vairs neticiet viņiem”.

Sākotnējam video uzrunāti vārdi: “Covid-19 vakcīnas izraisa bioloģiskas izmaiņas šūnās, fiziskas slodzes nepanesību, un apziņas traucējumus.”

Vai Covid potes izraisa apziņas traucējumus?

Latvijā reģistrēto Covid vakcīnu blakusparādību aprakstos nav minēts, ka tās izraisa apziņas traucējumus. Proti, par tiem nav ziņots tik daudz, lai apziņas traucējumus varētu nosaukt pat par retu vai ļoti retu blakni.

Zinātniskā literatūra par šo tematu ir nepilnīga. Pērn Dienvidkorejas Covid-19 Vakcīnu drošības pētniecības centrs apkopoja pētījumus par Covid vakcīnu ietekmi uz garīgo veselību. Viņi atrada tikai vienu pētījumu, kura secinājumi varētu būt saistīti ar apziņas traucējumiem. Tajā Jordānijas zinātnieki bija apzvanījuši vairāk nekā 659 tūkstošus cilvēku, kas nesen bija saņēmuši Pfizer vai AstraZeneca Covid vakcīnu. Cilvēkiem zvanīja ne vēlāk kā divas nedēļas pēc vakcinācijas, lielākajai daļai – piecas vai sešas dienas pēc potes.

Aptuveni 0,1% apzvanīto pēc pirmās un otrās Pfizer potes devas sūdzējās par smadzeņu miglu (ang. – brain fog) jeb apgrūtinātu domāšanu, atmiņas un koncentrēšanās traucējumiem. Pēc AstraZeneca vakcīnas šie simptomi bija biežāki – 6,4 pocentiem pēc pirmās un 4,9% procentiem pēc otrās devas. Pētījumā nav minēts to ilgums. Tāpat Jordānijas pētnieki nepārbaudīja, vai smadzeņu miglu vai citus simptomus izraisīja tieši vakcīnas. Moderna vakcīna pret Covid Jordānijā nav pieejama, tāpēc par to datu nav.

Jeila Medicīnas skolas informatīvajos materiālos norādīts, ka 7% ASV pieaugušo pēc saslimšanas ar Covid ziņojuši par garo Covid. Viens no garā Covid biežākajiem simptomiem ir ilgstoša smadzeņu migla. Vairumam tā ilgst sešus līdz deviņus mēnešus, bet dažiem pat 18 mēnešus un ilgāk.

Vai Covid potes izmaina šūnas?

Pēc video nav noprotams, ko autore domā ar “bioloģiskām izmaiņām”. Iespējams, domāts populārais mīts, ka uz mRNS tehnoloģijām balstītās Moderna un Pfizer vakcīnas izmaina cilvēku ģenētisko materiālu. Patlaban tam nav pierādījumu.

Pfizer un Moderna Covid potes satur vīrusa mRNS molekulas. mRNS kalpo kā instrukcija, kā šūnām izveidot Covid vīrusa pīķa olbaltumvielu. Cilvēka šūnas saražo šo olbaltumvielu un imūnsistēma iemācās to atpazīt. Vēlāk, kad organismā nonāk pats vīruss, imūnsistēma jau ir gatava cīņai. Pēc pīķa olbaltumvielas izveidošanas organisms pārstrādā mRNS molekulu.

Cilvēka ģenētiskais materiāls atrodas šūnas kodolā. Tas ir norobežots no pārējās šūnas, tajā skaitā no ribosomām, kurās ar mRNS palīdzību ražo olbaltumvielas. Tā kā mRNS molekulas nenonāk kodolā pie ģenētiskā materiāla, mRNS to nemaina.

Divos pandēmijas laika pētījumos secināts, ka mRNS Covid vakcīnas, iespējams, izmaina DNS šūnu kultūrās. Zinātnieku vidū abi pētījumi ir strīdīgi. Par vienu no tiem un kāpēc tā rezultāti nav attiecināmi uz vakcinētiem cilvēkiem, Re:Check rakstīja 2023. gadā (šeit).

Vai video redzamie cilvēki meloja?

Nav pamata apgalvot, ka video redzamie cilvēki meloja par vakcīnu efektivitāti vai plāniem vakcinēties. Tolaik Eiropas Savienībā bija apstiprinātas četras Covid potes: Pfizer, Moderna, AstraZeneca un Janssen. Klīniskajos pētījumos bija pierādīts, ka tās ir drošas un aizsargā pret saslimšanu. Pfizer pote bija 95% efektīva. Tas nozīmē, ka potēto vidū saslimušo bija par 95% mazāk nekā cilvēkiem, kas nesaņēma vakcīnu. Moderna un AstraZeneca vakcīnas bija attiecīgi 94% un 60% efektīvas, bet Janssen – 67% efektīva.

Covid vakcīnas joprojām samazina iespeju saslimt. Vakcinētajiem, kas tomēr saķer Covid, ir vieglāka slimības gaita un mazāks risks sasirgt ar garo Covid, nonākt slimnīcā vai nomirt.

Secinājums: Patlaban nav pierādījumu, ka Covid vakcīnas izraisa apziņas traucējumus vai izmaina cilvēku šūnas. Vienā pētījumā Jordānijā konstatēts, ka 4–6% cilvēku, kas saņēmuši AstraZeneca vakcīnu, iespējams, potes iespaidā pieredzējuši tā saukto prāta miglainību. Covid vakcīnas bija un joprojām ir efektīvas.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.