
Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
“Jūsu mūžs aiziet, neesiet nasta!” – šādi vārdi krievu valodā likti mutē veselības ministram Hosamam Abu Meri (JV) kādā TikTok video. Ministrs it kā vēršas pie pensionāriem, runājot par jauno 0,75 eiro maksu par recepšu zāļu apkalpošanu. Šo pārveidoto video Re:Check saņēma no kāda lasītāja, kuram to lietotnē WhatsApp pārsūtīja gados vecāka radiniece no Latgales. Video tāpat kā pārējie konkrētajā TikTok profilā ir safabricēts, un Abu Meri neko tādu nav teicis.
Video TikTok publicēts janvārī kādā anonīmā profilā. Maldināšanai izmantots fragments no kādas ministra uzstāšanās, kurā viņš runā latviski. Taču viņa teiktais nav dzirdams – tā vietā piemontēts “tulkojums” krievu valodā. Ministrs tajā ir kā saka šādi:
“Es kā Latvijas veselības ministrs pieļauju, ka papildmaksa par farmaceita pakalpojumiem pensionāriem ir papildu slogs. Bet saprotiet, ka arī valsts budžetam ir robežas. Galu galā jūsu mūžs aiziet, neesiet nasta!”
Komentāri liecina, ka liela daļa cilvēku noticējuši, ka tulkojums ir īsts un Abu Meri tiešām tā teicis. Tā nav taisnība. Oriģinālo video Re:Check atrada Veselības ministrijas YouTube kanālā, publicētu 2023. gada 29. septembrī (šeit) – krietni pirms stājās spēkā grozījumi par zāļu cenas veidošanas principiem. Tajā viņš runā par ārsta misiju un to, ka neatkarīgi no pacienta vecuma, stāvokļa vai veselības problēmām katrs pacients ir jāārstē ar cieņu un rūpību.
Veselības ministrijā Re:Check arī apstiprināja, ka ministrs neko tādu nav teicis un saistībā ar šo video apsver iespēju vērsties tiesībsargājošajās institūcijās.
Maldinošais TikTok profils radīts nesen, tā pirmais ieraksts publicēts aptuveni pirms mēneša. Tajā galvenokārt redzamas Latvijas politiķu sejas un visiem video uzrunāti safabricēti tulkojumi krievu valodā. Abu Meri šādi apmelots visbiežāk, un galvenais temats ir nesenā zāļu cenu reforma. Minētais video, kas, kā noprotams, izplatīts arī pa citām interneta platformām, ir populārākais – to redzējuši 54 tūkstoši cilvēku.
Sākot ar šo gadu, tiek piemērots 75 centu maksājums par receptes medikamentu apkalpošanu. Tas izpelnījies lielu kritiku, tajā skaitā sociālajos medijos. Sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv dienas laikā savāca vairāk nekā 10 tūkstoš parakstu šo izmaiņu atcelšanai. Ministrija iepriekš skaidrojusi, ka izmaiņas ieviestas zāļu cenu samazināšanai. Jaunajā modelī tika samazināti pieļaujamie uzcenojumi recepšu zālēm. VM skaidroja, ka izmaiņu rezultātā dārgākajām recepšu zālēm cenai jāsamazinās par 15–20%, savukārt lētākās recepšu zāles var kļūt dārgākas. Vienlaikus ieviesa maksu par farmaceita pakalpojumu, kas pacientam izmaksā 75 centus par recepti. Janvāra vidū ministrs norādīja, ka vēl vērtēs jaunieviestās izmaiņas.
Secinājums: Veselības ministrs Hosams Abu Meri nav teicis, ka pensionāru mūžs aiziet vai aicinājis viņus nebūt par nastu. Ministra “tulkojums” krievu valodā TikTok video ir safabricēts.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
