Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Kāda dezinformatore vedina domāt, ka Krieviju kontrolē viena ebreju kopiena, bet tās līderis Vladimirs Putins esot aizvietots ar aktieri. Viņas Facebook ierakstā arī minēts, ka jūdaisma teksts Talmūds pielīdzina citu ticību pārstāvjus dzīvniekiem un ļaujot tos nogalināt.
Ierakstā ir vairāki attēli: dažos redzams, kā Putins pavada laiku ar ebreju kopienas pārstāvjiem, bet citos – Putins dažādos vecumos. Ieraksta autore vedina domāt, ka tas nav viens un tas pats cilvēks. Attēlus pavada teksts: “Un vairs nav pilnīgi nekādas nozīmes, kas tie par aktieriem, kuri tur muld. Vara jau sen ir habadnieku rokās.”
Habad-Ļubavič ebreji ir 18. gadsimtā Krievijas impērijā dibināta jūdaisma kustība un kopiena, kurai mūsdienās raksturīga jūdaisma sludināšana un mesiānisms. Nav nekādu pierādījumu, ka Putins ir aizvietots ar aktieri un ka viņu kontrolē Habad-Ļubavič vai kāda cita ebreju kopiena.
Tālāk ierakstā minēti seni maldi par jūdaisma rakstu krājumu Talmūdu, piemēram:
“Izejiet cauri jūdu Talmūdam, tur ir skaidrāk par skaidru uzrakstīts, ka nogalināt goju [citticībnieku] ir tas pats, kas nogalināt meža zvēru. (..) Nogaliniet gojus, kas nav ebreji, izmantojot visus iespējamos līdzekļus. (..) Neebreji nav cilvēki, bet gan lopi.”
Talmūds ir pagājušā gadu tūkstoša pirmajos gadsimtos rakstīts jūdaisma teksts vairākos sējumos, kurā apkopotas dažādas mācības, likumi un normas. Liela daļa Talmūda apraksta rabīnu diskusijas un viņu atšķirīgos viedokļus, kuri nav vērtējami kā jūdaisma likumi, bet to interpretācija. Tādēļ tekstā ir daudz pretrunu, ASV Pensilvānijas Universitātes laikrakstam Penn Today skaidro rabīns Džonatans Šulmans.
Facebook ierakstā vienā no attēliem norādītas divas Talmūda nodaļas, kurās neebreji jeb citticībnieki it kā pielīdzināti dzīvniekiem: Sanhedrin 59a un Bava Metzia 114b. Šajās nodaļās nekā tāda nav.
Pirmajā nodaļā aprakstītas diskusijas par to, vai citticībnieki drīkst mācīties jūdaisma svētos rakstus Toru un vai ir ētiski ēst vēl dzīvus dzīvniekus.
Otrajā nodaļā – Bava Metzia 114b – rakstīts, ka “ebreju tautu sauc par cilvēku, bet citticībnieki nav cilvēks.” Ivritā vārds “cilvēks” ir tas pats, ko izmanto, lai runātu par Bībelē minēto Ādamu. Rabīns Gils Students skaidro, ka, tieši tulkojot teikumu, zūd būtisks konteksts. Pēc Studenta teiktā ebreji ir vienots veselums – kā Ādams, kas kādu laiku bijis vienīgais Dieva radītais cilvēks. To, vai domāta šī koncepcija vai cilvēks kā radījums, nosaka tas, vai vārdam “Ādams” priekšā ir noteiktais artikuls, norāda Rabīns Meirs Bīrs. Šajā gadījuma tāda nav. Rabīns Students arī min, ka citur Talmūdā citticībniekus sauc par Ādama dēliem un cilvēkiem (Ādams ar noteikto artikulu).
Maldi, ka ebreji it kā drīkst nogalināt citu ticību pārstāvjus, arī, visticamāk, cēlies no Sanhedrin 59a. Tajā citēts rabīna Johanana viedoklis, ka “citticībnieks, kas mācās jūdaisma svētos rakstus Toru, ir pelnījis nāves sodu”. Sociālajos medijos Johanana citāts nereti tiek vispārināts un lietots kā pierādījums, ka Talmūds ebrejiem atļauj nogalināt citticībniekus.
Ierakstā Talmūdam piedēvēti vēl citi it kā pret citticībniekiem vērsti fragmenti. Plašāk par dažādiem ar Talmūdu saistītiem maldiem var izlasīt iepriekšminētā rabīna Studenta blogā (šeit).
Secinājums: Nav pierādījumu, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir aizvietots ar aktieri, kuru kontrolē Habad-Ļubavič ebreju kopiena. Jūdaisma rakstu krājumā Talmūdā nav minēts, ka citticībniekus drīkst nogalināt kā dzīvniekus.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.