Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajā medijā Facebook popularitāti guvis kāds video ar lidmašīnu. Ieraksta autors apgalvo, ka lidmašīna “taisa ķīmiskās trases”. Tā nav taisnība.
Ar jūlija beigās publicēto video dalījās daži simti cilvēku. Ieraksta autors apgalvo:
“No lidmašīnas nofilmē citu lidmašīnu, kura taisa ķīmiskās trases. Tuvplāns savādāk izskatās nekā no zemes.”
Attēls: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Tā sauktās ķīmisko trašu teorijas piekritēji uzskata, ka lidmašīnas slepeni un mērķtiecīgi izsmidzina kaitīgas vielas. Taču debesīs redzamās svītras nav kaitīgas ķīmiskās vielas, bet tā sauktās inversijas gāzu sliedes jeb lidmašīnu kondensācijas grīstes. Tās veido nekaitīgi ledus kristāli, kas rodas, kad ūdens tvaiks no lidmašīnas dzinēja nonāk tropopauzē, kur ir zems spiediens un aptuveni −56°C temperatūra.
Dažkārt svītras pazūd gandrīz uzreiz, bet citreiz tās var palikt redzamas pat desmitiem minūšu; to ietekmē atmosfēras mitrums un temperatūra. Jau pirms gada Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Vadības biroja vadītāja Annelaine Indriksone Re:Check skaidroja: “Lidmašīnu kondensācijas grīstes noteiktos mitruma un lēnu vēju apstākļos neizklīst, bet veido spalvveidīgus mākoņus, kas intensīvas aviosatiksmes reģionos var veidot ievērojamu augšējo mākoņu slāni.”
Šis video jau iepriekš guvis lielu popularitāti ārzemēs. Par to rakstīja faktu pārbaudītāji no USA Today. Video piesaistīja mediju uzmanību, kad to 2017. gada 19. jūnijā platformā Youtube publicēja pilots Lū Boijers.
Izdevums The London Economic ziņoja, ka Boijers lidojis ar lidmašīnu no Tokijas uz Aļasku un ieraudzījis virs Krievijas austrumiem lidojoša Boeing 747 Dreamliner kondensācijas grīstes. Pilots nofilmēja lidmašīnu, kad tā lidoja apmēram 300 metru zem viņa. ASV Ziemeļdakotas universitātes aviācijas profesors Kvasi Adjekums izdevumam USA Today skaidroja, ka filmēšanas leņķis, laikapstākļi un lidmašīnas tips padarīja kondensācijas grīstes īpaši lielas. Tās vēl lielākas var kļūt augsta mitruma dēļ. Savukārt pilots Boijers medijam The London Economic apliecinājis, ka tajā dienā bija augsts relatīvais gaisa mitrums. Kopskatu ietekmējusi arī saullēkta gaisma.
Secinājums: Ieraksta autors maldina, ka video redzamā lidmašīna taisa “ķīmiskās trases”. Šai sazvērestības teorijai nav pierādījumu. Debesīs redzamās svītras ir ūdens tvaiki, kas sasalst, lidmašīnai lidojot desmit un vairāk kilometru augstumā.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.