Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Saistībā ar neseno gadījumu, kad no difterijas mira pret to nevakcinēts bērns, Facebook izplatīts kāds ieraksts, kurā apšaubīta bērnu vakcīnu efektivitāte un stāstīts, ka mediji klusē par vakcinēto bērnu nāvēm. Tā nav taisnība. 

Ieraksta autors uzdod vairākus jautājumus, atbildes uz kuriem, pēc viņa teiktā, visu “saliktu pa plauktiem”. Vairāki no tiem ir maldinoši. 

“Vai pretdifterijas pote garantē to, ka cilvēks nesaslims ar šo kaiti?  – atbildēšu NĒ! Tādas garantijas NAV. Ir zināmi gadījumi, kad sapotēti pret difterijas toksīnu nomirst. Šī pote patiesībā nav pret difteriju un nepasargā no saslimšanas ar to. Tā ir pret difterijas toksīnu, bet arī – iedarbojas ne uz visiem…”

Neviena vakcīna nepasargā pret slimību pilnīgi visos gadījumos. To efektivitāti ietekmē vakcinētā cilvēka vecums, viņa slimības, vakcīnas veids un citi faktori. Difterijas vakcīnai efektivitāte ir ļoti augsta – 97 procenti. Tas nozīmē, ka klīniskos pētījumos vakcinētie slimojuši par 97% retāk nekā tie, kas poti nav saņēmuši. Ja arī vakcinēts cilvēks saslimst, viņš difteriju izslimo vieglā formā un bez komplikācijām. Apkopojot virkni pētījumu, Džonsa Hopkinsa Universitātes Sabiedrības veselības skolas zinātnieki ir secinājuši, ka cilvēkiem, kas saņēmuši vismaz pirmās trīs difterijas potes, nāves risks saslimstot ir 14 reizes mazāks nekā nevakcinētajiem. Difteriju izraisa baktērijas Corynebacterium diphtheriae toksīns, kurš nogalina šūnas cilvēka rīkles un elpceļu gļotādās un virknē citu orgānu. Difterijas potes satur modificētu toksīnu, kam ir “nogriezta” kaitīga daļa; tādēļ tas ir drošs. Saskaroties ar šo modificēto toksīnu, mūsu imūnšūnas iemācās ražot vielas īstā toksīna neitralizācijai. Tātad nav nekāda pamata apgalvot, ka “šī pote patiesībā nav pret difteriju”. 

“Nesenās dienās “panorāmas pacientiem” tika pamests kārtējais satraukuma trigeris – miris kāds nepotēts bērniņš. Spilgti tika izcelta 1 nepotētā nāve, propagandas klusumā par vairāku desmitu potēto bērniņu nāvēm ik gadu!”

Šajā gadsimtā Latvijā nav bijis neviena gadījuma, kad no difterijas būtu miris pret to vakcinēts bērns. Šajā laika posmā ar to miruši pieci bērni vecumā līdz desmit gadiem un neviens no viņiem nebija vakcinēts, informē Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. Visi bijuši vecumā līdz desmit gadiem.

Nav arī tiesa, ka ik gadu vairāki desmiti bērnu mirst no citām slimībām, pret kurām viņi vakcinēti. Pērn tika ziņots par bērnu, kurš miris no pneimokoka infekcijas, lai gan bija pret to pilnībā vakcinēts. Toreiz eksperti norādīja, ka konkrētajai vakcīnai ir zema efektivitāte, tā no slimības pietiekami nepasargā, tāpēc būtu maināma pret citu. Taču nav nekāda pamata apgalvot par desmitiem bērnu ik gadu. Šādas informācijas nav bijis ne no veselības aprūpes iestādēm, ne medijos. Šādu ziņu ar pamatotiem pierādījumiem nav bijis arī sociālajos medijos. Latvija nav totalitāra valsts, un regulāri noslēpt vairākus šādus gadījumus no sabiedrības nebūtu iespējams. 

Kontekstam jāpiebilst, ka saskaņā ar mediķu aprēķiniem, piemēram, laikā no 2000. gada līdz 2014. gadam Latvijā no slimībām, pret kurām vakcīnas pasargā, bija miruši 35 nevakcinēti bērni. Šādi gadījumi bijuši arī vēlākajos gados. Piemēram, šogad viens zīdainis miris no garā klepus. Bērns vakcinācijas vecumu nebija sasniedzis, taču mediķi norāda, ka aizsardzība būtu bijusi, ja māte būtu vakcinējusies pret to grūtniecības laikā. 

Zāļu valsts aģentūra norāda, ka Latvijā nav gadījumu, kad kāds cilvēks būtu miris no vakcīnu kalendārā iekļautajām vakcīnām. 

Secinājums: Difterijas vakcīnai ir augsts aizsardzības līmenis pret saslimšanu, bet gadījumos, kad vakcinēts cilvēks tomēr saslimt, slimība norit daudz vieglākā formā. Visi pieci šajā gadsimtā Latvijā ar difteriju mirušie bērni nebija pret to vakcinēti. Latvijā ik gadu nav desmitiem bērnu nāvju no slimībām, pret kurām viņi ir vakcinēti. Nav neviena gadījuma, kad bērns vai pieaudzis cilvēks būtu miris no vakcīnu kalendārā iekļautajām vakcīnām. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.