Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Kāds zināms dezinformators Facebook vedina domāt, ka nesenais difterijas uzliesmojums Latvijā ir izraisīts, lai piespiestu cilvēkus vakcinēties ar kādu jaunu poti. Tā it kā varēs izmainīt cilvēka ģenētisko materiālu. Nekas no ierakstā minētā nav pamatots.
Ierakstā pausts:
“Daudzi jautās, kāpēc difterijas panika. A lūk tāpēc. (..) Tāpēc ka 2024. gada jūnijā noslēdzās eksperimenti ar DTP – jaunajā mRNA potes izpildījumā, kur peles ieguva imunitāti pret garo klepu. Tā ir apvienotā pote. (..) Tagad ar modernizēto ribonukleīnskābi [aut. – RNS] varēsim iestrādāt Dezoksiribonukleīnskābē vajadzīgās izmaiņas.”
Latvijā vakcīna pret difteriju tiek ievadīta tā sauktās kombinētās potes sastāvā kopā ar vairākām citām vakcīnām. Viena no tām ir vakcīna pret garo klepu, ko izraisa baktērija Bordetella pertussis. Farmācijas uzņēmums Moderna un Rietumvirdžīnijas Universitātes pētnieki ir iecerējuši izstrādāt efektīvāku garā klepus vakcīnu, ko tāpat iekļautu kombinētajās potēs. Taču nav pamata spriest, ka šī iecere jebkādā veidā būtu saistīta ar neseno gadījumu Latvijā, kad difterijas dēļ slimnīcā nonāca četri bērni un viens no viņiem nomira.
Moderna un Rietumvirdžīnijas Universitātes pētnieki lēš, ka jauno poti varētu izstrādāt, balstoties uz to pašu mRNS tehnoloģiju, ko izmantoja Covid-19 potes izstrādē (plašāk par mRNS vakcīnu tehnoloģiju var izlasīt šeit). Jūnijā kolektīvs žurnālā NJP Vaccines publicēja atklājumu, ka viņu kombinētās mRNS potes prototips pelēs izraisa pozitīvu imūno atbildi, proti, ka imūnšūnas reaģē uz vakcīnu. Taču ieraksta autoram nav taisnība, ka peles ieguva imunitāti pret garo klepu, jo vēl nav pētīts, kā mRNS prototips praksē ietekmē noturību pret slimību.
Tāpat nav pierādījumu, ka mRNS vakcīnas izmaina cilvēku ģenētisko materiālu. Pāris pandēmijas laikā publicētos pētījumos secināts, ka Covid vakcīnas, iespējams, izmaina DNS šūnu kultūrās. Šie rezultāti ir strīdīgi un daļa zinātnieku apšauba, ka tie būtu attiecināmi uz vakcinētiem cilvēkiem. Plašāk par vienu no šiem pētījumiem Re:Check rakstīja pērn jūnijā (šeit).
Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka jūnijā publicētais pētījums par jaunu garā klepus potes prototipu ir jebkādā veidā saistīts ar neseno difterijas uzliesmojumu Latvijā. Patlaban nav pierādījumu, ka mRNS vakcīnas maina vakcinēto cilvēku gēnus.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.