Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Dezinformācijas izplatītājs Rūdolfs Brēmanis populārā video stāsta, ka saskaņā ar policijas un mediju ziņām Latvijā bijis plānots nogalināt kādu politiķi vai politiķus. Tā nav taisnība; tika ziņots par Valsts policijas amatpersonas slepkavības gatavošanu, nevis par ieceri nogalināt politiķi jeb atentātu.
Brēmanis izsmejošā balsī stāsta:
“Amerikā atentāts pret Trampu, un izdomājuši, ka Latvijā arī kāds gribot novākt politiķus. Policija pilnā nopietnībā ziņas izplata, ka plānots esot it kā bijis atentāts pret Latvijas politiķiem. Kurš politiķis Latvijā tik svarīgs jūtas? Nu bet šādas ziņas mums propagandas mediji izplata.”
Šogad 13. jūlijā ASV notika atentāts pret bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš pašlaik atkārtoti kandidē uz šo amatu. 26. jūlijā Latvijā Valsts policija izplatīja informāciju, ka aizturētas personas par iespējamu sagatavošanos augsta ranga Valsts policijas amatpersonas slepkavībai. Preses relīzē netika runāts par “atentātu”, kas ir uzbrukums ar nolūku nogalināt politisku iemeslu dēļ, un nebija arī runas par politiķiem. Tāpat par atentāta gatavošanu neziņoja ne sabiedriskie, ne citi uzticami mediji. Brēmaņa stāstīto neapliecina arī ekrānuzņēmums no sabiedrisko mediju ziņas, kuru viņš kā pierādījumu savam teiktajam rāda video.
Secinājums. Ne policija, ne mediji neziņoja, ka Latvijā pret kādu gatavots atentāts.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.