Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Saeimas deputāts un Eiroparlamenta kandidāts Edmunds Zivtiņš (Latvija pirmajā vietā) stāsta, ka ogļskābās gāzes jeb CO2 samazināšana atmosfērā zem 0,03% iznīcinātu visu dzīvo, un secina, ka Eiropas zaļais kurss ir “pilnīgi garām”. Zivtiņa minētais skaitlis nav korekts, turklāt Eiropas zaļais kurss šādu samazinājumu nemaz neparedz. 

Aprīļa vidū publicētā video Zivtiņš apgalvo, ka “Eiropas zaļais kurss ir izgāzies”. Tajā deputāts sūdzas, ka viņam esot aizliegts izmantot nocirstos kokus, un runā par CO2 koncentrāciju atmosfērā:

CO2 gaisā ir 0,043%. Tātad 0,043% ir CO2 augšā mums gaisā. Lai jūs saprastu, ko tas nozīme, tad, ja šis CO2 nokristos zem 0,03%, tad visi koki aizietu bojā, un, ja visi koki aizietu bojā, viss dzīvais uz zemes, uz pasaules aizietu bojā. Tātad saprotiet, tas zaļais kurss, ko šobrīd bīda Eiropas Parlaments, tas ir pilnīgi garām, tas ir pilnīgi garām.”

Ar video Facebook dalījušies vairāk nekā 600 cilvēku, TikTok to redzējuši 23 tūkstoši.

CO2 un citu siltumnīcefekta gāzu koncentrācijas pieaugums atmosfērā palielina vidējo globālo temperatūru un veicina klimata pārmaiņas. Šogad martā vidējā CO2 koncentrācija atmosfērā bija aptuveni 0,0425%.

Pirmkārt, Zivtiņam nav taisnība, ka CO2 koncentrācija zem 0,03% nonāvētu visus kokus un pasaule ietu bojā. Kā norādīts Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta Klimata portālā, 19. gadsimta beigās pirms industrializācijas CO2 koncentrācija atmosfērā bija 0,028% – tātad zem Zivtiņa minētās vērtības. Ledus laikmetos ogļskābā gāze atmosfērā bijusi ap  0,018%, un pat šādos apstākļos pastāvēja augi, tostarp koki. Pētnieki lēš, ka cilvēcei labs līmenis varētu būt 0,028–0,035%.

Otrkārt, Eiropas zaļais kurss šādu samazinājumu neparedz. Tā mērķis ir līdz 2050. gadam panākt dalībvalstu klimatneitralitāti. Proti, lai siltumnīcefekta gāzu, tostarp CO2, emisijas būtu līdzsvarā ar dabas – augu, okeānu, augsnes u.c. – spēju tās absorbēt. Tātad mēs nevis samazinātu esošo CO2 koncentrāciju atmosfērā, bet neļautu tai paaugstināties vēl vairāk.

Pat, ja pasaule pilnībā apturētu visas siltumnīcefekta gāzu emisijas, nesekotu straujš CO2 koncentrācijas kritums. Masačūsetsas Tehnoloģijas institūta pētnieks Džons Stermans atmosfēru salīdzina ar aizdambējušos vannu – ja aizgriezīsi krānu, ūdens nesāks strauji tecēt prom.

Sarakstē Zivtiņš Re:Check atbildēja, ka viņa informācijas avots ir Lielbritānijas parlamenta deputāts Endrjū Bridžens. Pēc tīmeklī atrodamās informācijas viņam ir augstākā izglītība bioloģijā, taču ar pētniecību Bridžens nav nodarbojies. Bridžens politisko karjeru sāka kā Konservatīvās partijas biedrs. 2023. gadā viņu no partijas izraidīja pēc komentāra, ka Covid-19 vakcinācija ir lielākais noziegums pret cilvēci pēc holokausta.

Secinājums: Atmosfēras CO2 koncentrācijas nokrišana zem 0,03% nenonāvētu visus kokus. Pirms industrializācijas tās koncentrācija bija 0,028%. Eiropas zaļais kurss paredz samazināt CO2 izmešus, nevis samazināt esošo CO2 koncentrāciju atmosfērā.


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.