Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Nedēļas vidū sociālajos medijos parādījās apgalvojumi, ka valdība zaļā kursa iespaidā aizliegs privātmāju apkurē izmantot malku, granulas un briketes. Tā nav taisnība – nekas tāds nav paredzēts. Nepatiesos apgalvojumus internetā palīdzēja izplatīt bijušais satiksmes ministrs, tagad Eiropas Parlamenta kandidāts no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Tālis Linkaits un virkne partijas Latvija pirmajā vietā politiķu.

Ceturtdien, 25. aprīlī, Saeimā otrajā lasījumā skatīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz mainīt to, kā nākotnē drīkstēs apsildīt renovētas viendzīvokļa mājas un jaunbūves. Grozījumos teikts, ka apkurē jāizmanto atjaunīgie energoresursi vai bezemisiju siltumapgādes tehnoloģija. Koksne, briketes un granulas ir biomasa, kas gan saskaņā ar Enerģētikas likumu, gan Atjaunīgās enerģijas direktīvu ir atjaunīgais energoresurss. Tātad mājsaimniecības varēs turpināt izmantot koksnes kurināmo. To medijiem izsūtītajā paziņojumā apstiprina arī Klimata un enerģētikas ministrija.

Sociālajā medijā Twitter kāds lietotājs grozījumus pasniedza kā aizliegumu kurināt māju ar granulām. Ierakstu pārpublicēja Linkaits, kurš nu jau runāja ne tikai par granulām, bet arī par malku un briketēm, pie reizes vainojot tajā Eiropas zaļo kursu:

Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa: plāno aizliegt malkas, brikešu, granulu apkuri.”

Avots: Ekrānuzņēmums no X jeb Twitter.

Linkaita ierakstu nekritiski pārstāstīja portāls LA.lv, virsrakstā apgalvojot to pašu, ko Linkaits, proti, ka plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri. Vēlāk medijs rakstā pievienoja Klimata un enerģētikas ministrijas komentāru un apgalvojumu virsrakstā pārveidoja jautājuma formā.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook un Twitter.

Taču sākotnējā ziņas virsraksta ekrānuzņēmumu jau bija paspējusi pavairot opozīcijas partija Latvija pirmajā vietā. LA rakstu sociālajos medijos pārpublicēja Latvija pirmajā vietā līderis un Saeimas deputāts Ainārs Šlesers, piebilstot:

“Latvijai ES plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu izmantošanu apkurei! Nu ko, Latvija kurai 50% no teritorijas ir meži, ES grib aizliegt izmantot pat malkas izmantošanu apkurei! Uzskatu, ka ZAĻAIS kurss Latviju var novest līdz bankrotam!”

Vēstījumu publicēja vai ar Šlesera ierakstu dalījās vairāki partijas biedri, tostarp Saeimas deputāti un Eiroparlamenta vēlēšanu kandidāti.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook un Twitter.

Uz Re:Check jautājumu, kādēļ pirms rakstīšanas nav pārbaudījis informāciju, Linkaits atbildēja, ka esot paļāvies uz ekspertu teikto un Saeimas mājaslapā pieejamo informāciju. Taču, kā norādīts iepriekš, Saeimas mājaslapā pieejamais grozījumu projekts neko tādu neparedz. Savukārt Ainārs Šlesers uz mūsu e-pasta vēstuli atbildi nesniedza.

Secinājums: Enerģētikas likuma grozījumi par viendzīvokļa māju apsildīšanu neaizliegs izmantot malku, granulas un briketes. Visi trīs koksnes kurināmā veidi ir biomasa, kas tiek uzskatīti par atjaunīgo energoresursu. 


Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.