Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāki tūkstoši cilvēku atkal dalījušies ar astoņus gadus vecu tekstu, kurā bērnu ārsts, reanimatologs Pēteris Kļava runā par morālo sagruvumu Rietumvalstīs un Rietumvalstu demokrātijas “pedofilijas piegaršu”. Rakstā skandalozākais apgalvojums ir par Norvēģiju – tās ministre it kā esot aicinājusi ieviest skolu jaunākajās klasēs stundas, kas veltītas incestam jeb dzimumattiecībām starp tuviem asinsradiniekiem. Taču tā nav taisnība; ministre neko tādu nav rosinājusi. Šie meli savulaik radīti Krievijas medijos.

2015. gada sākumā ārsts Kļava sniedza interviju krieviski rakstošajai Latvijas avīzei MK Latvija. Tajā viņš runāja par bezatbildīgajiem vecākiem, kuru dēļ bērni gūst smagas traumas, stāstīja, ka “mēs vairs nelasām Čehovu, Tolstoju, Puškinu, Raini, Blaumani” (šogad pārpublicētajā tekstā atstāts tikai Rainis un Blaumanis -red.) un izteicās par Rietumu pasauli, kura esot “morāli sagrauta”. Saskaņā ar intervijas tekstu kā piemēru tam Kļava tolaik minēja Norvēģiju:

“Inga Marte Torkildsena (Norvēģijas Bērnu un genderu vienlīdzības ministrijas ministre; vienā no intervijām izteicās, ka incests ir Norvēģijas “sociālā tradīcija” – intervijas aut.), aicina ieviest skolu jaunākajās klasēs stundas, kuras ir veltītas incestam. Viņiem Norvēģijā tā ir norma, tāpēc, redziet, bērni ir jāapmāca, pēc kādām pazīmēm var pateikt, ka tētis drīzumā “pienāks ļoti tuvu”. Apziņa, ka nekas par to nav, likvidē pēdējās bremzes.”

Fragments no intervijas tika pārveidots raksta formā, kam dots nosaukums: “Pēteris Kļava: Rietumu demokrātija ir ar pedofilijas piegaršu”. Pēc intervijas publicēšanas tas tika pārpublicēts dažādos formātos un kļuva ārkārtīgi populārs. 

Par Kļavas interviju un rakstu tā paša gada rudenī rakstīja Re:Baltica (šeit). Kļava medijam tolaik sacīja, ka par Norvēģiju viņš zinot no kolēģiem un interneta un arī grāmatās lasījis, ka bērnu seksuāla izmantošana “nāk no vikingu laikiem”. Re:Baltica toreiz secināja, ka nepatiesā ziņa par incestu Novēģijā balstīta uz “starptautiskās organizācijas “Krievu mātes”” preses relīzi. Šo organizāciju savulaik izveidoja sieviete no Krievijas, kas bija precējusies ar norvēģi un šķiroties vainoja bijušo vīru abu mazgadīgā bērna izvarošanā. Tiesa tam pierādījumus neatrada un bērnu atstāja tēva aprūpē, bet sieviete un viņas sabiedrotie izvērsa plašu pret Rietumvalstīm vērstu kampaņu, vainojot tās homoseksualitātes un dzimuma kā izvēles reklamēšanā, bērnu pārdošanā. Kampaņā iesaistījās pārstāvji no Krievijas varas partijas Vienotā Krievija, arī arodbiedrībām un citām organizācijām. 

Foto: Ekrānuzņēmums no Krievijas medija Segodnya.ru, kurā joprojām atrodams raksts ar nosaukumu “Norvēģijā bērniem mācīs incestu”. Informācijas avots ir organizācijas “Krievijas mātes” preses relīze.

Re:Baltica rakstīja, ka Norvēģijā it kā par normu pieņemto incestu kā pierādījumu ģimenes vērtību apdraudējumam minēja arī viena no “tikumības grozījumu” iesniedzējām, kādreizējā partijas Saskaņa Saeimas deputāte Irina Cvetkova. “Tikumības grozījumi” ir kādreizējās Saeimas deputātes Jūlijas Stepaņenko virzītas izmaiņas Izglītības likumā; pretēji Izglītības un zinātnes ministrijas nostājai Saeima tās pieņēma, lai aizsargātu izglītojamos no tādas informācijas, kas neatbilst tikumiskās attīstības nodrošināšanai. 

Taču Norvēģijas ministre Torkildsena neaicināja skolās ieviest incestam veltītas stundas. Re:Baltica 2015. gadā sazinājās ar Torkoldsenu, lūdzot komentēt izskanējušo informāciju. E-pasta vēstulē viņa atbildēja: “Esmu diezgan šokēta par jūsu atklājumu. Tas būtu briesmīgi, ja es būtu teikusi vai domājusi ko tādu.” Ministre arī skaidroja to, ko patiesībā ir teikusi: “Tas, ko es teicu, bija: Norvēģijā bērni ir steidzami jāinformē par to, kas ir normāli un kas nav. Daudzi vardarbīgās ģimenēs uzaugušie uzskatījuši, ka tas, ko ar viņiem dara ģimenes locekļi, ir norma. Kamēr par šīm tēmām nerunāsim skolās un bērnu dārzos, bērni par saviem pārdzīvojumiem klusēs.”

Ar jau minēto tekstu par ārsta Kļavas teikto pašlaik – 2023. gada septembra vidū – dažu dienu laikā Facebook dalījušies vairāk nekā 3000 cilvēku. Paralēli Facebook lietotāji padod tālāk šī paša teksta plašāku versiju, kas platformā tika ievietota 2019. gadā. Ar šo ierakstu kopumā dalījušies gandrīz astoņi tūkstoši cilvēku. Tajā kā ārsta Kļavas paustais minēts arī teikums, ka “Krievijā šai ziņā vēl ir palicis garīgums, tāpēc Rietumu pasaule tā baidās no Krievijas”. Nav zināms, vai Kļava tiešām tā teicis.

Ar atslēgvārdiem “incests” un “Norvēģija” meklējot informāciju tīmeklī krievu valodā, arvien atrodami Krievijas mediju un blogeru raksti, kurā pausta Kļavas teiktajam līdzīga informācija. Vienlaikus atrodami dažādi raksti, kuros skaidrots, ka incesta stundu skolās, protams, nav un incests kā norma ir meli; šis noziegums Norvēģijā ir krimināli sodāms. 

Jāpiebilst, ka ar “dabiskās ģimenes” jeb “tradicionālo” vērtību izcelšanu Krievijas valsts vara jau daudzu gadu garumā pretnostata Krieviju “gejropai” jeb it kā morāli pūstošajiem Rietumiem. “Tradicionālās vērtības” Krievijā kļuva par attaisnojumu represijām un pēc tam arī tās iesāktajam karam Ukrainā, norāda Rīgā bāzētais neatkarīgais krievu medijs Meduza. Runājot par Krievijas sākto karu Ukrainā, agresorvalsts amatpersonas “tradicionālo vērtību” aizstāvēšanu piemin gandrīz tikpat bieži kā cīņu pret “nacistiem”, skaidro medijs.  

Secinājums: Apgalvojums, ka Norvēģijā incests ir norma un tās ministre aicinājusi jaunākajās klasēs ieviests incestam veltītas stundas, ir nepatiess. Šis mīts radīts Krievijas medijos pēc tam, kad bez pierādījumiem šādu informāciju izplatīja organizācija “Krievijas mātes”. Norvēģijas ministre bija izteikusies, ka daudzi vardarbīgās ģimenēs uzaugušie domājuši, ka tas, ko ar viņiem dara, ir norma, tāpēc par šīm tēmām jārunā bērnudārzos un skolās – citādi bērni par saviem pārdzīvojumiem klusēs.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.