Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Jūnija beigās sociālajos medijos un kremļa propagandas tīmekļa vietnēs izplatījās fragmenti no bijušā Ukrainas premjerministra Arsēnija Jaceņuka intervijas. Tajos viņš it kā pielīdzinot Ukrainu nacistiskajai Vācijai. Tā nav taisnība. Citāti ir izrauti no konteksta un ar tiem ir manipulēts. Patiesībā Jaceņuks intervijā runāja nevis par Ukrainu vai Zelenski, bet par Krieviju.

Kremļa propagandas telekanāla Tsarjgrad mājaslapā 27. jūnijā publicēts raksts ar virsrakstu: ““Ko jūs pastrādājāt!” Jaceņuks pa tiešo salīdzināja Zelenski ar Hitleru.” Rakstā klāstīts:

“Vienā no savām uzstāšanās reizēm viņš nosauca šī brīža Ukrainu par otru nacistisko valsti pēc Hitlera režīma Vācijā.”

Avots: Ekrānšāviņš no Tsarjgrad.

Rakstā arī “citēts” pats Jaceņuks, taču nav minēts konkrēts avots, no kurienes ņemti izteikumi. Video ar sakompilētiem Jaceņuka citātiem jūnija beigās un jūlija sākumā kļuvuši populāri arī sociālajos medijos, piemēram, TikTok un Facebook. TikTok ar video dalījušies vairāk par 3600 cilvēku, savukārt Facebook ap 1000 lietotāju. Video ar šādu parakstu publicēts arī, piemēram, Krievijas platformā Rutube.ru.

Avots: Ekrānšāviņš no Rutube.ru

Rutube.ru video paraksts arī vēsta, ka Jaceņuks runājis par Zelenski. Tas pats norādīts uz populārā TikTok video:

“Jaceņuks tīrā krievu valodā par Zelenska režīmu.”

Tā nav taisnība. Video ar Jaceņuka it kā teikto ņemti no bijušā Ukrainas premjera sarunas ar Dmitriju Gordonu, kas publicēta platformā Youtube 24. jūnijā. Tiešraides sarunā spriests par aktuālajiem notikumiem. Piemēram, Jaceņuks norāda, ka Krievijā notiekošais ir Putina valdīšanas rezultāts. Tad Jaceņuks vēršas pie krieviem: “Biedri krievi, vai jūs mēģinājāt vispār paanalizēt savu valsti, savu tā saucamo prezidentu, savu dzīvi un to, ko jūs izdarījāt, ko jūs sadarījāt, ko jūs sasniedzāt un kā jūs tālāk ar to taisāties dzīvot?” Manipulatīvajā video un arī Tsarjgrad rakstā šis citāts izmantots, izgriežot vēršanos pie krieviem un pasniedzot to kā vēršanos pie ukraiņiem vai “Zelenska režīma”.

Līdzīgi darīts arī ar izteicienu par nacistisko režīmu. Jaceņuks intervijā pretnostata Krievijas prezidenta Vladimira Putina publiski paustos mērķus pilna mēroga iebrukuma sākumā un sasniegtos rezultātus. Viņš stāsta par Putina piesaukto denacifikāciju: “Tiešām notika – tikai nacifikācija –  tieši pašā Krievijā. Nacistiskāka režīma par Putina režīmu pēc Ādolfa Hitlera režīma Eiropā nav bijis.” Propagandas video un interneta vietņu rakstos sākumā teiktais par Krieviju ir izņemts. Neparādās arī vārdi par Putina režīmu citātos, bet video ir noklusināti.

Secinājums: Bijušais Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks nesalīdzināja valsts prezidentu Zelenski ar Hitleru. Viņa citātus Kremļa propagandas kanāli ir izrāvuši no konteksta un rediģējuši. Patiesībā Jaceņuks runāja par Krieviju un tās līderi Putinu.

Visu atbildību par Eiropas Mediju un informācijas fonda (EMIF) atbalstīto saturu uzņemas materiālu autori. Tam nav jāatspoguļo vai tas nav jāuztver kā EMIF vai fonda partneru – Calouste Gulbenkian fonda un Eiropas Universitātes institūta  – viedoklis.

The sole responsibility for any content supported by the European Media and Information Fund lies with the author(s) and it may not necessarily reflect the positions of the EMIF and the Fund Partners, the Calouste Gulbenkian Foundation and the European University Institute.


Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com. Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.