Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāki simti Facebook lietotāju dalās ar kādu pazīstama dezinformatora video par digitālo valūtu. Tajā teikts, ka tuvā nākotnē cilvēkiem vairs nebūs pieejama skaidrā nauda un visi maksājumi notiks ar ķermenī implantētiem čipiem. Eiropas Savienībā plāno ar laiku ieviest digitālo eiro, taču Eiropas Centrālā banka skaidro, ka tas nenozīmē skaidrās naudas aizstāšanu. Video autors arī izplata sazvērestības teoriju, ka karš Ukrainā sākts, lai likvidētu tos, kas iestātos pret “digitālo verdzību”.

Video pirmajā pusē tiek rādīts fragments no intervijas, ko 2009. gadā publicēja ASV sazvērestības teoriju vietne Infowars. Tajā kāds mūzikas un kino producents stāsta, ka “šie cilvēki” plāno izveidot vienu pasaules valdību un izskaust skaidru naudu:

“Visa nauda atradīsies čipos. Skaidrās naudas vairs nebūs. To man privāti stāstīja Rokfellers un tas ir tas, ko viņi grib beigās sasniegt. Visa nauda būs čipos. Skaidrās naudas vairs nebūs. Jebkurā mirklī viņi varēs no jūsu čipa atņemt, cik vien naudas gribēs. (..) Visiem cilvēkiem būs implantēts čips.”

Pilnajā intervijā atrodams, ka “šie cilvēki” esot centrālās bankas. Video autors intervijā teikto saista ar ES un atsevišķu valstu plāniem ieviest digitālo valūtu.

Eiropas Centrālās bankas informatīvajos materiālos norādīts, ka valstu centrālās bankas emitē jeb laiž apgrozībā skaidro naudu (banknotes un monētas). Noguldot naudu komercbankā, nauda kļūst par tā saukto privāto naudu bezskaidras naudas veidā. Latvijas Bankas ekonomisti skaidro, ka “sasaiste starp šiem abiem naudas veidiem ir tāda, ka centrālās bankas nauda kalpo kā monetārās sistēmas “enkurs”, nodrošinot privātās naudas vērtības uzticamību.” Tādēļ cilvēkiem ir pārliecība, ka, piemēram, 20 eiro, kas atrodas komercbankas kontā, ir tikpat vērta kā 20 eiro banknotes veidā, un to jebkurā brīdī spējam izņemt no bankomāta.

Ja tiktu ieviests digitālais eiro, cilvēkiem centrālās bankas nauda būtu pieejama ne tikai banknotēs un monētās, bet arī bezskaidras naudas veidā. Darbības ar šo naudu notiktu caur starpnieku, ko uzraudzītu centrālā banka. Cilvēki varētu atvērt digitālā eiro kontu pie paša izvēlēta maksājumu pakalpojuma sniedzēja un līdzīgi, kā tas tagad notiek caur komerbankām, norēķiniem izmantotu, piemēram, karti vai mobilo aplikāciju. Video autora teiktais par čipiem, kas tikšot implantēti visiem cilvēkiem, ir pilnībā nepamatots izdomājums.

Patlaban vēl tikai notiek digitālā eiro izpēte un par tā īpašībām vai izmantošanas veidiem var tikai spekulēt. Taču Eiropas Centrālā banka jau tagad norāda, ka digitālais eiro neaizstātu skaidu naudu, bet eksistētu tai līdztekus un skaidra nauda eirozonā joprojām būtu pieejama.

Tālāk video autors stāsta, ka karš Ukrainā esot sākts, lai veicinātu “kopējo plānu” ieviest digitālo valūtu:

“Vai masu slepkavošana, ko izraisīja kopējā plānā, vai tas nav [..], lai likvidētu tos, kuri varētu nostāties pret īsto globālo plānu? Digitālo verdzību? Digitālo naudu? Varbūt tas ir īstais iemesls, kāpēc tur izveidots tīši, speciāli konflikts?”

Nekādus pierādījumus savam apgalvojumam video autors nesniedz. Karu iniciēja un sāka Krievija, pērn 24. februārī tās karaspēkam iebrūkot Ukrainā. Rietumu valstu vainošana karā vai karš kā kāda globāla un pret cilvēci kopumā vērsta plāna sastāvdaļa ir populārs prokremlisks naratīvs, kas bieži tiek izplatīts Krievijas un Baltkrievijas valsts informācijas kanālos un sociālajos medijos. Līdzīgu naratīvu izmanto arī sazvērestību teoriju piekritēji. Piemēram, aprīlī Re:Check rakstīja par teoriju, ka karš Ukrainā ir “globālistu” operācija ar mērķi paverdzināt cilvēci un iznīcināt pasaule ekonomiku.

Autors arī jautā, kāpēc caur Ukrainu joprojām plūst Krievijas gāze:

Interesanti paliek. Vairāk nekā deviņus gadus tur notiek militārais konflikts. Kādu gadu ir kārtīgs, bet neviens nav trāpījis pa Putlera gāzes vadu. Interesanti nepaliek?

Caur Ukrainu uz citām Eiropas valstīm joprojām plūst dabasgāze no Krievijas. Pati Ukraina no Krievijas dabasgāzi nepērk kopš 2015. gada beigām. Taču Ukraina saņem samaksu par tranzīta pakalpojumiem un tai ir saistības ar Eiropas valstīm. To, ka Ukraina nevar pārtraukt dabasgāzes plūsmu uz Eiropas Savienības valstīm, marta beigās medijam Euronews skaidroja Ukrainas lielākās fosilā kurināmā uzņēmums Naftogaz izpilddirektors Oleksijs Čerņišovs. Tāpat dabasgāzes eksports uz Eiropu, lai gan samazinājies, ir būtisks ienākumu avots Krievijai.

Video aprakstā autors uzskaitījis 27 punktus, kas it kā ir ANO jaunās pasaules kārtības plāni 2021.–2030. gadam. Piemēram, 8. punkts esot “planētas iedzīvotāju skaita samazināšana”, bet 10. – “obligāta daudzkārtējā vakcinācija”. Par to, kāpēc šis “plāns” nav īsts, Re:Check rakstīja jau pērn augustā (šeit).

Secinājums: Patlaban nav plānots, ka digitālā eiro ieviešana nozīmētu atteikšanos no skaidras naudas. Nav nekāda pamata apgalvot, ka cilvēkos paredzēts implantēt čipus. Plāniem ieviest digitālo naudu nav nekādas saistības ar Krievijas iniciēto un izvērsto karu Ukrainā. Dabasgāze no Krievijas plūst caur Ukrainu, jo to joprojām iegādājas Eiropas valstis.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.