Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Teju tūkstotis cilvēku Facebook dalījušies ar ierakstu par to, ka Spānijā un Vācijā lidmašīnas izsmidzina, iespējams, kaitīgas vielas vai cenšas mākslīgi radīt nokrišņus. Ierakstā teikts, ka informācija nāk no oficiāliem avotiem – Spānijas Valsts meteoroloģijas aģentūras un Vācijas Federālās vides aģentūras, taču abas aģentūras to noliedz.

Spānijā nenotiek tā sauktā mākoņu sēšana

Ieraksta autore klāsta:

Oficiāli ir apstiprināts, ka Spānija manipulē ar laikapstākļiem. Valsts vadīkļi ir atzinuši, ka izsmidzina jodizēto sudrabu, nātrija hlorīdu un sauso ledu mākoņu sējai. Tāpat bija izveidotas eksperimentālās nanotehnoloģijas. Informāciju publicēja 10. aprīlī 2023. gadā vietnē Agencia Estatal de Metereologia (AEMET). To vada Ekoloģiskās pārejas un demogrāfisko problēmu ministrija.”

AEMET ir Spānijas Valsts meteoroloģijas aģentūra. Aģentūras komunikācijas departamenta pārstāvis Kajetano Toress sarakstē ar Re:Check norāda, ka Spānijā nenotiek nekāda laikapstākļu modifikācija. Viņš stāsta, ka 1979. gadā ap Douru upi notika mākoņu sēšanas eksperiments, taču tas bija neveiksmīgs un nekas tāds vairs nav mēģināts.

Ieraksta autore norāda divas interneta saites, kurās smēlusies informāciju. Taču lapās redzamais viņas teikto neapstiprina. Pirmā ved uz AEMET informatīvajiem materiāliem par tā sauktajām ķīmiskajām trasēm – sazvērestības teoriju, ka lidmašīnas it kā izsmidzina indīgas vielas, kuras kā svītras redzamas debesīs. AEMET spāņu valodā paskaidro, kādēļ teorija nav ticama. Tātad tas ir sazvērestības teorijas atspēkojums, nevis apstiprinājums, ka valsts ko tādu dara.

Otra saite ved uz kādas Vācijas interneta vietnes rakstu, kurā apgalvots, ka Spānijā  modificē laikapstākļus. Vietne atsaucas uz vairākām AEMET interneta lapām un jau minētajiem informatīvajiem materiāliem par “ķīmiskajām trasēm”. Nevienā vietnē nav teikts, ka Spānijā sēj mākoņus vai izmanto citas laikapstākļu modifikācijas metodes. Vienā lapā rakstīts, ka “AEMET nepiedalās nekādas laikapstākļu mākslīgas modificēšanas projektos.”

Vācijā neizsmidzina vielas, lai novērstu zemes virskārtas pārkaršanu

Ieraksta autore turpina par Vāciju. Pērn maijā kāds vīrietis Augšbavārijas kafejnīcas terasē esot pamanījis aizdomīgus putekļus. Tajos bijis svins, dzīvsudrabs, arsēns un citas ķīmiskas vielas. Todien debesīs bijušas “intensīvas kondensācijas pēdas”. Viņš esot sazinājies ar Vācijas Vides federālo aģentūru, un tā viņam teikusi, ka “lidojumos tiek izsmidzināti aerosoli ar mērķi samazināt reģionā zemes virskārtas pārkaršanu sakarā ar klimata izmaiņām.”

Vācijas Federālās vides aģentūras (Umweltbundesamt) komunikācijas nodaļas pārstāve Anja Jona Re:Check e-pasta vēstulē stāstīja, ka aģentūra par šādiem lidojumiem neko nav dzirdējusi. Ieraksta autore šim apgalvojumam informācijas avotus nenorāda – teksta beigās tikai minēts kāds “N.Sivasteev”. Re:Check informāciju par šādiem lidojumiem neatrada arī uzticamos medijos.

Daži pētnieki uzskata, ka klimata pārmaiņas varētu novērst, atmosfēras vidējā slānī izsmidzinot aerosolu, kas atstarotu Saules starojumu atpakaļ Visumā. Citi to redz tikai kā īslaicīgu risinājumu vai uztraucas par iespējamajām sekām uz vidi. Patlaban iecere ir tikai izstrādes posmā un nav zināms, vai metode jebkad tiks izmantota.

Lidmašīnu atstātās svītras veido nevis aerosols, bet no lidmašīnu dzinējiem nākošais ūdens tvaiks, kas desmit vai vairāk kilometru augstumā (troposfērā) sasalst ledus kristālos. Sazvērestības teorija, ka tās patiesībā esot kaitīgas ķīmiskas vielas, ir populāra jau kopš pagājušā gadsimta 90. gadu beigām. Plašāk par to Re:Check jau rakstījis, piemēram, šeit.

Secinājums: Spānijā nenotiek “mākoņu sēšana” vai cita veida laikapstākļu modificēšana. Vācijā debesīs nav izsmidzināts aerosols, lai novērstu zemes virskārtas pārkaršanu. Lidmašīnu atstātajām svītrām nav nekādas saistības ar aerosolu izsmidzināšanu.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.