Cīņā pret klimata pārmaiņām zinātnieki nākuši klajā ar ideju – atmosfēras vidējā slānī varētu izsmidzināt aerosolu, kas atstarotu Saules radiāciju jeb starojumu atpakaļ Visumā. Iecere ir tikai izstrādes posmā, un patlaban nav plāna to darīt. Taču sociālajos medijos tiek lēsts, ka tas jau notiek. To it kā pierāda lidmašīnu atstātās svītras debesīs.

Ķīmisko trašu teorijas piekritēji uzskata, ka lidmašīnas aiz sevis astājot tā sauktās ķīmiskās trases, kas satur cilvēkiem un dabai kaitīgas vielas. Pētnieki un žurnālisti ir konstatējuši, ka ķīmisko trašu teorijas atbalstītāji bieži vien arī netic klimata pārmaiņām. Dažkārt viņi apgalvo, ka patiesībā nevis klimata pārmaiņas, bet ķīmiskās trases ir vainīgas pie klimata pārmaiņu sekām: ekstrēmiem laikapstākļiem, meža ugunsgrēkiem, sausuma viļņiem, ledāju kušanas un dzīvnieku sugu izmiršanas. Turpretim citi uzskata, ka cīņa pret klimata pārmaiņām kaitē videi un cilvēkiem:

Kāda video autors stāsta:

Globālie pasaules spēlētāji neslēpj, ka tie kaisa debesīs ķīmiskās trases ar mērķi aizturēt Saules, pēdiņās, kaitīgo iedarbību.“

Video aprakstā viņš pauž:

Ja tās izbeigtu un aizliegtu, tad cilvēki būtu laimīgāki un neslimotu.”

Daži zinātnieki uzskata, ka klimata pārmaiņas ir iespējams apturēt vai palēnināt ar gaismu atstarojošu daļiņu palīdzību. Daļiņas aerosola veidā varētu izsmidzināt atmosfēras vidējā slānī (stratosfērā), kur tās atstarotu Saules starojumu. Metodi sauc par stratosfēriskā aerosolu injekciju (angliski stratospheric aerosol injection). Līdzīgs efekts notiek pēc vulkānu izvirdumiem – atmosfēra nonāk pelni un gāzes, kas atstaro Saules radiāciju un līdz ar to samazina Zemes temperatūru.

Šā gada oktobrī ASV Baltais nams paziņoja par piecu gadu plānu izpētīt vairākus Saules radiācijas atstarošanas veidus, tostarp stratosfēriskās aerosolu injekcijas (SAI). Taču patlaban metode vēl ir tikai idejas līmenī. Zinātnieki nav arī vienisprātis, vai tas būtu efektīvs risinājums un kā pareizi aerosolu nogādāt stratosfērā. Simulācijas ar modeļiem vedina domāt, ka plāns varētu izdoties, bet, iespējams, rezultāti būtu atkarīgi no ģeogrāfiskās atrašanās vietas. Daži pētnieki uzskata, ka SAI ir tikai īslaicīgs risinājums, kas cilvēcei dotu papildus laiku, lai izstrādātu efektīvākas metodes un samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas. Savukārt citi uztraucas par iespējamām SAI sekām, piemēram, kā tās mijiedarbotos ar ozona slāni vai augsni.

Ķīmiskās trases ir populāra, bet nepamatota teorija

Re:Check jau iepriekš rakstījis par ķīmisko trašu teoriju (šeit) – lidmašīnas it kā izsmidzina kaitīgas vielas. Taču debesīs redzamās svītras nav ķīmisks ierocis. Desmit vai vairāk kilometru augstumā (troposfērā) ir zems spiediens un temperatūra sasniedz mīnus 56 Celsija grādus. Šādos apstākļos no lidmašīnu dzinējiem nākošais ūdens tvaiks sasalst ledus kristālos. Šie ledus kristāli debesīs veido baltas svītras, ko sauc par inversijas gāzu sliedēm. Zinātniskas aptaujas liecina, ka ķīmisko trašu eksistencei nepiekrīt teju neviens atmosfēras pētnieks vai ģeoķīmiķis.

Teorijas pirmsākumi atrodami pagājušā gadsimta 90. gadu beigās. Mūsdienās ar interneta palīdzību tā kļuvusi īpaši populāra, it sevišķi sociālajos medijos, kur lietotājiem tiek personalizēts rādītais saturs. “Smidzināšanas” iemesli ir mainījušies laika gaitā un tie esot dažādi, piemēram, samazināt pasaules iedzīvotāju skaitu, kontrolēt cilvēku prātus, ietekmēt laikapstākļus vai atkausēt polāros ledājus. Sociālo mediju lietotāji dažkārt pie trasēm vaino ebrejus, ķīniešus vai krievus. Grēkāžu meklēšana ir svarīga sazvērestības teoriju daļa. Piemēram, pētnieki norāda, ka sabiedrībā jau esoša negatīva attieksme pret kādu grupu var veicināt sazvērestības teoriju izplatīšanos vai otrādi – ja grupu izmanto kā grēkāzi, pret to var mākslīgi vairot nepatiku.

Pēdējos 150 gados ir paaugstinājusies globālā temperatūra 

Arī minētā video autors ir skeptisks par klimata pārmaiņām:

Tāpat kā laika prognozes sinoptiķi, kas stāsta par šaušalīgām sasilšanām. Rāda milzīgus plusus, iezīmē kontūras sarkanās krāsās. Ja cilvēkam ir vēlme interesēties un viņš pavērto vēstures datus, un kādreiz bija siltāk un neviens neatzīmēja ar sarkanu, jo tā bija norma.”

Gandrīz visi pasaules klimata pētnieki piekrīt, ka globālā temperatūra pieaug daudz straujāk nekā jebkad un tajā nozīmīgu lomu spēlē cilvēku darbība. Vēstures dati ir pretrunā ar video autora teikto. Mūsdienās tiek uzturētas un atjauninātas vairākas vēsturiskās temperatūras datu kopas, piemēram, Lielbritānijas meteoroloģijas dienesta Met Office HadCRUT5. Šajās datu kopās ir informācija par vairāk nekā nekā desmit tūkstošiem meteoroloģisko staciju. Balstoties uz to datiem, redzams, ka, salīdzinot ar laika posmu pirms industriālās revolūcijas, vidējā globālā temperatūra paaugstinājusies par vairāk nekā 1,2 Celsija grādiem. Kopš 1980. gada katra desmitgade bijusi siltāka par iepriekšējo, turklāt pēdējie astoņi gadi ir karstākie, kopš cilvēki sāka reģistrēt ikgadējās temperatūras.

Avots: Morice et al. 2020. An Updated Assessment of Near-Surface Temperature Change From 1850: The HadCRUT5 Data Set. Journal of Geophysical Research: Atmospheres, 126. Oriģināli no Met Office.

Kalifornijas Universitātes Bērklijas atzara pētnieki norāda, ka sazvērestības teorijas kļūst populārākas, kad valstī vai pasaulē ir krīze, ko cilvēki paši nevar ietekmēt. Cilvēki ir īpaši uzņēmīgi pret sazvērestības teorijām, ja krīzes risinājums ir nesaprotams, neērts vai nesaskan ar viņu ideoloģisko piederību (kā tas, piemēram, mēdz būt klimata pārmaiņu kontekstā). Šīs teorijas apmierina noteiktas cilvēku vajadzības. Tās, piemēram, ļauj noraidīt informāciju, kas ir pretrunā ar cilvēka pasaules skatījumu, dod iespēju saprast nezināmo, rada ilūziju par situācijas kontrolēšanu vai ļauj izvairīties no trauksmes. Savukārt dalīšanās ar “patiesību” rada kopības sajūtu ar citiem sazvērestības teorijas atbalstītājiem.

Secinājumi: Debesīs redzamās svītras ir ūdens tvaiki, kas sasalst, lidmašīnai lidojot desmit un vairāk kilometru augstumā. Debesīs netiek izsmidzināts aerosols, kas atstaro Saules radiāciju – ideja vēl ir tikai izstrādes līmenī un metode, iespējams, nekad netiks pielietota. Vēstures dati un klimata pētnieki norāda, ka pēdējo 150 gadu laikā globālā vidējā temperatūra ir paaugstinājusies straujāk nekā iepriekš.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.