Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook vairāki simti cilvēku dalījušies ar kādas it kā ziņas ekrānšāviņu, kur premjers Krišjānis Kariņš tiek saukts par vienu no patiesā labuma guvējiem 220 miljonu afērā. Taču attēls ir pārveidots un šādas ziņas medijos nav.

Kāda Facebook lietotāja pārveidoto attēlu publicēja 22. martā. Tajā redzamais virsraksts vēsta:

“Šokējoši: Krišjānis Kariņš ir viens no patiesā labuma guvējiem 220 miljonu afērā”.

Attēls: Sabiedrisko mediju portāla LSM logo. Ekrānšāviņš no LSM mājas lapas.

Attēls noformēts kā sabiedrisko mediju portāla LSM ziņa, taču ne šajā portālā, ne citos medijos tāda ziņa nav atrodama. Tāpat ne virsraksts, ne rakstības stils, ne pārējās detaļas attēlā neliecina, ka ziņa būtu īsta. Piemēram, kā premjera fotogrāfijas avots norādīts “Latvijas valsts arhīvs”, taču šāds mūsdienu fotogrāfiju avots nepastāv un medijos netiek izmantots.

Tāpat ieraksta augšējā kreisajā stūrī redzamais logo neatbilst portāla LSM logo. Proti, īstajā un portāla LSM lietotajā logo ir arī medija nosaukums, bet Facebook ieraksta “publikācijā” tāda nav. 

Lai gan daži lietotāji komentāros norāda, ka tā ir viltus ziņa, citi aicina “uz cietumu tādu” un piebalso, ka droši vien tā arī esot. Ar nepatieso ierakstu dalījušies vairāk nekā 500 cilvēku.

Attēls: Ekrānšāviņš no Facebook.

Ieraksta autore paraksta “ziņu” šādiem vārdiem:

Patiesība vai meli analizējam paši. Kariņš it kā cer aizbēgt uz dzimteni (ASV), lai netiktu tiesāts. Pēc nepārbaudītas informācijas Ministru Prezidents ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli no valsts budžeta ir piesavinājies vairākus simtus miljonu eiro, caur fiktīviem covid-19 iepirkumiem un militāriem iepirkumiem iepludinot tos savos ofšoru kontos Šveicē un ASV.

Arī šim apgalvojumam nav nekāda pamatojuma. Iepriekš mediji ziņojuši, ka Aizsardzības ministrija sākusi dienesta pārbaudi par 220 miljonu eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sācis kriminālprocesu un aizturējis trīs personas. Kariņš nav starp kriminālprocesā iesaistītajām personām, viņš nav minēts kā potenciāli iesaistītais arī mediju materiālos. 

Secinājums: Attēls ar “ziņu” par premjeru Krišjāni Kariņu kā vienu no labuma guvējiem 220 miljonu iepirkumā ir manipulācija. Attēls un ziņa ir safabricēta jeb pārveidota. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.