Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālo mediju lietotāji pauž sašutumu par video, kurā redzams, kā bērni un skolotāji kāda Polijas bērnudārzā pagaršo kukaiņus. Bērnudārzs tiek apsūdzēts, ka māca vai piespiež bērnus tos ēst. Patiesībā kukaiņus uz dārziņu atnesis kāds audzēknis, tie bērniem piedāvāti, iepazīstot citu zemju ēdienus, un neviens vecāks pret to nav iebildis.

Polijas privātais bērnudārzs Miś Uszatek pērn novembrī Facebook publicēja video, kurā redzams, kā nelielai bērnu grupiņai tiek piedāvāts pagaršot pagatavotus kukaiņus un daži to arī dara. Līdzīgi kā citus bērnudārza video to pēc publicēšanas noskatījās tikai pāris simti cilvēku, galvenokārt vecāki, kas seko bērnudārza Facebook lapai. Taču līdz ar ziņu, ka ES pārtikas tirgum apstiprinātas divas jaunas kukaiņu izejvielas, video sasniedza vairākus tūkstošus sociālā medija lietotāju. Tagad tas kļuvis par “pierādījumu” sazvērestības teorijā, ka Eiropas Savienība vai tā sauktie globālisti piespiedīs cilvēkus ēst kukaiņus.

Februāra vidū video tika pārpublicēts vairākos Facebook ierakstos. Tajos poļu valodā izskanēja apsūdzības, ka bērniem kukaiņi baroti piespiedu kārtā un bez vecāku piekrišanas. Daži ierakstu autori bērnudārza darbiniekus sauca par nacistiem vai pedofiliem, bet citi viņiem draudēja ar vardarbību. Marta sākumā video kļuva populārs arī Latvijā. Piemēram, ierakstā, ar kuru dalījušies vairāk nekā 500 cilvēku, teikts:

“Bērnudārzos tagad jaunā mācību programma… Paņem un pagaršo.”

Tā nav taisnība – bērnudārzā nemāca ēst kukaiņus. 19. februārī Miś Uszatek publicētā ziņā paskaidroja, ka todien grupiņā tika runāts par neparastiem ēdieniem, ko ēd dažādās pasaules valstīs. Kastīti ar pagatavotiem kukaiņiem bija atnesis kāds no bērniem. Tie bija neatvērtā iepakojumā un pirkti kādā Polijas veikalā; to lietošana uzturā valstī ir atļauta. Video vairākus mēnešus bija publiski pieejams bērnudārza Facebook lapā, un neviens no vecākiem par notikušo nebija sūdzējies.

Secinājums: Ne Latvijas, ne Polijas bērnudārzos mācību programmas ietvaros bērniem nemāca ēst kukaiņus. Video redzams, kā audzēkņi un bērnudārza darbinieki nogaršo kukaiņu pārtikas produktu. To uz bērnudārzu atnesis kāds no bērniem.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.