Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāki simti Facebook lietotāju dalās ar kādu sen mirušajam ASV naftas magnātam Džonam Rokfelleram piedēvētu tekstu. Viņš it kā stāstījis par ieceri kontrolēt sabiedrību un slepus indēt cilvēkus. Daži sociālā medija lietotāji lēš, ka tas esot plāns, pēc kura vēl mūsdienās vadās slēptas elites, taču nav nekādu pierādījumu, ka teksta autors ir Rokfellers.

“Mēs centīsimies, lai viņu dzīve būtu īsa un viņu prāts būtu vājš, izliekoties, ka rīkojamies tieši pretēji,” tā sākas izdomātais Rokfellera citāts, kas publicēts vairākos Facebook ierakstos. Tekstā vārdā neminēti “mēs” stāsta, ka iznīcinās cilvēku prātus, iekšējos orgānus un panāks, ka viņu bērni piedzims deformēti. Tas tikšot darīts ar indēm, kas paslēptas higiēnas un skaistumkopšanas līdzekļos, drēbēs, ēdienā, vakcīnās, zobu plombās un pat gaisā. Savukārt cilvēku uzmanību palīdzēšot novērst laulības pārkāpšana, dogmas, reliģijas, savstarpējais naids un videospēles.

Facebook ierakstu komentāros teksts tiek saistīts ar mūsdienu sazvērestības teorijām, piemēram, ķīmiskajām trasēm vai it kā ar nolūku radīto “plāndēmiju”. Citi lietotāji salīdzina Rokfelleru ar miljardieri un mecenātu Bilu Geitsu vai Pasaules ekonomikas foruma dibinātāju Klausu Švābu. Kāds cits spriež, ka šis teksts ir programma, pēc kuras “viņi” joprojām vadās mūsdienās.

Sociālajos medijos teksts atrodams arī angļu un krievu valodā; tas bieži nosaukts par Rokfellera ticības apliecinājumu brīvmūrniekiem jeb masoniem – slēgtai starptautiskai organizācijai, par kuru izplatīts daudz sazvērestības teoriju. Par ierakstiem angļu valodā rakstījuši ārvalstu faktu pārbaudītāji. Snopes norāda, ka teju identisku tekstu ar nosaukumu Slepenā derība 2002. gadā martā publicēja finanšu ziņu vietne The Bankindex. Tolaik tas netika piedēvēts Rokfelleram. Rakstu vietnei iesūtījis kāds anonīms autors. “The Bankindex redakcija pateicas par par šo rakstu, bet mēs nezinām, kas viņš vai viņa ir. Raksts tika iesūtīts mūsu vietnē, un autors atstāja nelietojamu e-pasta adresi. Paldies,” to publicējot,  norādījusi vietnes redakcija. Agrākus teksta piemērus Re:Check neatrada.

Jāpiebilst, ka daudzos ierakstos, kas pārpublicē “Rokfellera tekstu”, minētas videospēles (2002. gada The Bankindex rakstā teikts “spēles”). Rokfellers nomira 1937. gadā – vairākas desmitgades pirms videospēļu izgudrošanas.

Secinājums: Nav pierādījumu, ka sociālajos medijos izplatītā teksta autors ir Džons Rokfellers.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.