Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sestdien, 14. janvārī, kāds pazīstams dezinformators publicēja video, kurā paziņoja, ka “Kariņš uzmet Jēkabpili”, un stāstīja, ka neviena amatpersona neesot devusies uz Jēkabpili atbalstīt iedzīvotājus. Tā nav taisnība.

Video autors stāsta:

“Kāpēc šodien neviena amatpersona tur nebija aizbraukusi? Kaut vai simboliski uz vietas, atspoguļot, kas tur notiek. Izrādīt atbalstu vietējiem jēkabpiliešiem, kas tur cīnās.”

Video publicēts vēlu vakarā pēc 23.00. Taču video publicēšanas dienā Jēkabpilī bija ieradies iekšlietu ministrs Māris Kučinskis un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (abi no Apvienotā saraksta). Jau dienas laikā ziņās bija atrodama informācija gan par ministru plāniem, gan ierašanos Jēkabpilī. Sociālajos medijos to reklamēja arī partija.

Video autors arī jautā, kāpēc ārkārtas sēde sasaukta tikai svētdien, 15. janvārī:

“Situācija Jēkabpilī ir dramatiska, tā paliek kritiskāka ar katru mirkli, bet Kariņš paziņo, ka tikai rīt 11 sasauc ārkārtas sēdi. Kurš netika šodien, kāpēc nevar šodien? (..) Kaut vai pusnaktī tikties, visu nakti strādāt, lemt, risināt?”

Svētdien notika Krīzes vadības padomes ārkārtas sēde, nevis valdības ārkārtas sēde, par kādu daudz maldinoši runāts sociālajos medijos. Re:Check jautāja premjera Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) preses sekretāram Sandrim Sabajevam, kāpēc tā notika tikai svētdien. Viņš skaidroja, ka sēdē galvenokārt runāts par turpmākajiem iespējamās attīstības scenārijiem, iespējamajiem lēmumiem un citu rīcību, savukārt ar plūdu radītās situācijas operatīvo darbu pašvaldība kopā ar atbildīgajiem valsts dienestiem labi tikusi un tiek galā pati. 

Otrkārt, ne Jēkabpils pašvaldība, ne kāda no ministrijām nelūdza šādu sēdi sasaukt – līdzīgi kā nebija aicinājuma izsludināt Jēkabpilī ārkārtas situāciju. Krīzes vadības padomi saskaņā ar likumu vada premjers, un tajā ir vairāki ministri. Padomes darba organizācija noteikta tās nolikumā. To, ka Jēkabpils pašvaldība ļoti labi un koordinēti strādā, tāpēc valdībai nav vajadzīgs iesaistīties plašāk, Kariņš uzsvēra arī preses konferencē pēc padomes sēdes: “Visi dienesti līdz pašai valdībai seko pastāvīgi līdzi. Ja mums būs kas jāmaina, mēs to momentā darīsim, bet šobrīd viss tiek darīts ļoti profesionālā līmenī.” Tāpat premjers sacīja, ka valdība būtu gatava ļoti īsā laikā šādu lēmumu (par ārkārtas situācijas noteikšanu) pieņemt, ja pašvaldības vadība to uzskatītu par nepieciešamu. 

Jāatgādina, ka vairākas diennaktis Jēkabpilī tiek stiprināts aizsargdambis, nodrošināta iedzīvotāju un dažādu iestāžu evakuācija, atsūknēts ūdens no namu pagalmiem. Tāpat ar ekskavatoriem tiek atbrīvota vieta ūdens straumei, lai pakāpeniski mazinātos vižņu sastrēgums un pilsētas applūšanas risks. Šajos darbos iesaistīti ne tikai Jēkabpils un citu pašvaldību speciālisti, bet arī Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienests, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Zemessardze un citas valsts struktūras. 

Secinājums: Sestdien Jēkabpilī ieradās gan iekšlietu, gan vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs. Par to informācija bija pieejama dažādos medijos. Valdības ārkārtas sēde netika sasaukta, jo ne pašvaldība, ne ministrijas neuzskatīja to par nepieciešamu, turklāt nebija vajadzības pēc lēmumiem, kurus varētu pieņemt tikai valdības līmenī. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.