Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Decembra vidū sociālajos medijos parādījās no Krievijas nākusi viltus ziņa par Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) plānu ieviest obligātu dalību LGBTQ+ kopienas pārstāvjiem. Turklāt šīs kopienas pārstāvjiem esot jābūt 10% no katras valsts izlases sportistiem. Līdzās šīm “ziņām” bieži publicēts video ar kanāla Euronews logo. Tomēr tajā paustā informācija nav patiesa, video ir safabricēts, bet šī apgalvojuma pirmsākumi meklējami Krievijā.

Decembra sākumā ziņa par šādu SOK ierosinājumu parādījās dažādos anonīmos krievvalodīgos sociālo mediju profilos. Bieži tā publicēta kopā ar it kā Euronews ziņu klipu angļu valodā. No 2024. gada katras valsts komandā esot jābūt vismaz 10% šīs kopienas pārstāvju. Vēstījums plaši izplatījās platformā Telegram, Facebook, Twitter. Drīzumā to pašu video ar parakstu latviski Facebook publicēja arī kāda vietējā lietotāja.

5. decembrī ievietoto sižetu viņa parakstīja šādiem vārdiem:

Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs vēlas, lai geju un lesbiešu dalība olimpiskajās spēlēs būtu obligāta prasība. 10% no katras valsts izlases dalībniekiem jābūt gejiem un lesbietēm… nu tā viņš vēlas…

Kāds cits lietotājs 10. decembrī publicēja to pašu “ziņu” un piebilda:

Tādējādi Bahs faktiski izslēdz no olimpiskās kustības valstis ar tradicionālām vērtībām, kā arī musulmaņu valstis.

Taču ne vēstījums, ne arī kopā ar to izplatītais video nav patiess. SOK un tās prezidents Tomass Bahs iepriekš vairākkārt izteicies par LGBTQ+ kopienas iekļaušanu un nediskriminēšanu sportā un sabiedrībā. Taču SOK preses dienests noliedzis, ka Bahs būtu paudis rosinājumu ieviest kvotu. Par to raksta Gruzijas faktu pārbaudes medijs Myth Detector. Arī mediju kompānija Euronews tam noliegusi video autentiskumu. Šāda ziņa arī nav atrodama ne Starptautiskās Olimpiskās komitejas mājas lapā, ne Euronews lapā, ne arī citos uzticamos medijos.

Toties 5. decembrī šādu “ziņu” varēja atrast Kremļa propagandas portālā Pravda.ru. Tās avots bija kāda Krievijas žurnālista Ruslana Ostaško Telegram kanāls. Informācija publicēta bez jebkādiem pierādījumiem.

Secinājums: Informācija par Starptautiskās Olimpiskās komitejas plānu ieviest 10% minimālo kvotu LGBTQ+ kopienas dalībai Olimpiskajās spēlēs ir viltus ziņa. Publicētais it kā Euronews ziņu klips ir safabricēts, un tās saturs ir izdomāts.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.