Decembra beigās Niagāras upe sāka strauji sasalt un tās triju ūdenskritumu pakājēs veidojās ledus grēdas. To fotogrāfijas un video publicēja vairākas Latvijas un ārzemju ziņu vietnes. Sasparojās arī dezinformatori, kas satriecošos skatus izmantoja, lai maldinātu, ka dabas parādība apgāž klimata pārmaiņu norisi. Tā nav taisnība, jo ilgtermiņa datu kopas liecina, ka pēdējos 150 gadus palielinājusies gan vidējā globālā, gan Niagāras apgabala temperatūra.

Neilgi pirms Ziemassvētkiem ASV ziemeļaustrumos sāka plosīties ziemas vētra Eliots jeb tā sauktais gadsimta putenis. Tā laikā īpaši cieta ASV pilsētas Bufalo iedzīvotāji: nomira vismaz 39 cilvēki, 20 tūkstoši palika bez elektrības un pilsēta vairākas dienas bija pilnībā paralizēta. Vētras iespaidā arī straujāk sāka sasalt Niagāras upe, kas tek gar Bufalo. Līdzīgi kā citus gadus ledus gabali, kas peld lejup pa upi, sakrājās Niagāras triju ūdenskritumu piekājēs. Attēli un video ar ledus grēdām joprojām izplatās sociālajos medijos – daži jūsmo par iespaidīgo skatu, bet citi sarkastiski jautā, kur tad palikušas klimata pārmaiņas. Arī kāda Latvijas Facebook lietotāja zobojas, ka “sakarā ar globālo sasilšanu, daļēji aizsalis Niagāras ūdenskritums.“

Šādi ieraksti vedina domāt, ka šīs aukstās ziemas dienas Amerikas ziemeļaustrumos it kā pierāda, ka klimata pārmaiņas, tostarp globālā sasilšana, nenotiek. Taču tā nav taisnība, jo viena ziema vai gads dod ieskatu tikai par šo nelielo laika posmu, kamēr pētnieki klimatu analizē lielākā mērogā. Pasaulē ir izveidotas vairākas vēsturisko temperatūru datu kopas, kurās apkopota informācija no tūkstošiem metereoloģisko staciju. Tās liecina, ka kopš 19. gadsimta beigām vidējā globālā temperatūra ir palielinājusies par vismaz 1,1 Celsija grādu. Turklāt temperatūra pieaug straujāk nekā jebkad; paātrinājums īpaši novērojams pēc 1975. gada. Re:Check par šo tematu rakstījis jau iepriekš – plašāk par klimata pārmaiņām, cilvēku ietekmi un pētījumu rezultātiem var lasīt šeit.

ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA) datos redzams, ka pēdējo 150 gadu laikā Niagāras apgabalā vidējā gada temperatūra ir būtiski palielinājusies. Pieaugusi arī decembra vidējā temperatūra, neskatoties uz to, ka šoziem daļēji aizsala Niagāras upe. Turklāt iepriekšējā desmitgade ir siltākā, kopš apgabalā sāka reģistrēt temperatūru.

Avots: ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija (NOAA)

Secinājums: Meteoroloģiskie dati rāda, ka pēdējo 150 gadu laikā pasaules, tostarp Niagāras apgabala, vidējā temperatūra ir būtiski palielinājusies. Pagājušā gada aukstās decembra dienas, kuru dēļ daļēji aizsala Niagāras ūdenskritums, nepierāda, ka klimata pārmaiņas nenotiek un globalā temperatūra nepalielinās.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.