Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajos medijos Latvijā un ārzemēs popularitāti guvis kāds video ar it kā mākslīgās dzemdes iekārtu, kas ļaujot cilvēka auglim attīstīties nevis sievietes dzemdē, bet laboratorijas apstākļos. Šāda iekārta nav reāla, un sociālo mediju lietotāji video publicējuši ārpus konteksta.

Kāda Latvijas Facebook lietotāja 11. decembrī publicēja it kā kompānijas Ecto Life ar datorprogrammu veidotu video. Aizkadra balss angļu valodā stāsta par jaunajām iespējām, kas saistītas ar šo tehnoloģiju. Lietotāja šo video parakstījusi ar vārdiem:

“Pasaulē pirmā Ecto Life mākslīgās dzemdes iekārta. Tā var inkubēt līdz 30 000 mazuļu gadā.”

Ar šo video Latvijā dalījušies vairāki simti lietotāju. Daudzi cilvēki ierakstu un video uztvēruši nopietni, komentāros šausminoties par tā saturu. Lietotāji raksta gan par “sapuvušajiem rietumiem”, gan par to, ka elitei vajagot robotveidīgus vergus un šiem bērniem nebūšot dvēseles.

Taču realitātē šāda iekārta nepastāv un mazuļus šādā veidā inkubēt nevar. Publicētais klips ir fragments no garāka video, kurā piedāvāts šādas iekārtas koncepts. Oriģinālais vairāk nekā astoņu minūšu garais video publicēts Youtube kanālā Hashem Al-Ghaili 9. decembrī (šeit). Ar video kā reālas tehnoloģijas prezentāciju dalījušies daudzi cilvēki arī citās valstīs angļu un spāņu valodā.

Avots: Ekrānšāviņš no Youtube video.

To, ka šādas tehnoloģijas nepastāv un minētā animācija ir tikai konceptuāls dizains šādai idejai, video autors Hašems al Gaili apstiprināja arī faktu pārbaudītājiem no AP un Reuters. Šī video autors sevi raksturojis kā producentu, filmu veidotāju, biotehnologu un zinātnes komunikatoru. “EctoLife NAV reāla iekārta, un pašlaik netiek strādāts pie šāda prototipa izveides,” aģentūrai AP e-pastā paudis video autors. Arī EctoLife simulācijas preses relīzē norādīts, ka tas ir tikai koncepts.

Tiesa, zinātnieki ir pētījuši iespējas attīstīt dzīvību ārpus dzemdes. Merilendas universitātes ķīmijas, bioķīmijas un vides inženierijas profesors Govinds Rao medijam Lead Stories video raksturojis kā Holivudas konceptu, kas ir zinātniskā fantastika. Vienlaikus viņš pauda, ka nākotnē tas noteikti teorētiski būtu iespējams. Taču, pirms sākt izskatīt tādu iespēju, vajadzēs risināt virkni tehnisku un ētisku jautājumu, viņš norādīja.

Secinājums: Sociālajos medijos publicētajam animācijas video trūkst konteksta. Tajā piedāvātā mākslīgās dzemdes tehnoloģija nav reāla, un video veidots kā koncepts šādai inovācijai. Ieraksta autores paustais, ka tajā redzama pasaulē pirmā mākslīgās dzemdes iekārta, ar kuru var inkubēt tūkstošiem mazuļu, neatbilst patiesībai.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.