Sociālajos medijos krievu valodā ar jaunu sparu tiek izplatīts kāds kanādiešu aktierim Kianu Rīvsam piedēvēts citāts. Tajā viņš it kā nosoda cilvēku nevēlēšanos veidot ģimenes un radīt bērnus, kritizē goda, cieņas un reliģijas atstāšanu novārtā iepretim centieniem pēc varas un materiālām vērtībām. Taču Rīvss nav šī teksta autors un daudzie krievu valodā tapušie video, kuros viņš to it kā saka, ir safabricēti.

Internetā klejo vismaz četri dažādi video, kuros Rīvss it kā saka vienu un to pašu. Visos dzirdams tikai virsū uzrunātais “tulkojums” krievu valodā. Tas pats teksts ar atsauci uz aktieri atrodams drukātā versijā, citur tā saukta par viņa atklāto vēstuli. Rīvss it kā teicis: 

“Es neieredzu pasauli, kurā vīri ģērbj savas sievas kā prostitūtas, atklājot visu, kas būtu jāpatur noslēpumā. Kurā nav goda un cieņas jēdziena. Kurā sievietes nevēlas bērnus un vīrieši nevēlas ģimenes. Kurā piena puikas jūtas kā veiksminieki pie savu tēvu auto stūres un katrs, kuram ir kaut nedaudz varas, mēģina pierādīt, ka tu esi nekas. Kurā cilvēki ar alkohola glāzi rokās un bez mazākās izpratnes par reliģiju liekulīgi paziņo, ka tic Dievam.” 

Citos ierakstos teksts ir garāks, un tajos vēl vairāk uzsvērtas tā saucamās tradicionālās vērtības. Garākā “citāta” versijā Rīvss it kā saka, ka ienīst arī pasauli, kurā cilvēki aizmirsuši par mīlestību, kur vīrietis un sieviete jau sen viens no otra neatšķiras un kur tas tiek saukts par izvēles brīvību, bet tie, kas izvēlējušies citu ceļu, tiekot uzskatīti par atpalikušiem despotiem. 

Video un ierakstus ar Rīvsam piedēvēto citātu izplatījuši Facebook lietotāji Krievijā, Ukrainā, Azerbaidžānā, Armēnijā. Iespējams, tas nav nejauši, jo ar “dabiskās ģimenes” jeb “tradicionālo” vērtību” izcelšanu Krievijas valsts vara jau daudzu gadu garumā pretnostata Krieviju “gejropai” jeb it kā morāli pūstošajiem Rietumiem. “Tradicionālās vērtības” Krievijā kļuva par attaisnojumu represijām un pēc tam arī tās iesāktajam karam Ukrainā, norāda Rīgā bāzētais neatkarīgais krievu medijs Meduza. Runājot par Krievijas sākto karu Ukrainā, agresorvalsts amatpersonas “tradicionālo vērtību” aizstāvēšanu piemin gandrīz tikpat bieži kā cīņu pret “nacistiem”, skaidro medijs.  

Viltus citāts pirmoreiz – jau 2016. gadā

Pirmoreiz šis teksts – drukātā veidā un īsākajā versijā – Rīvsam tika piedēvēts jau pirms septiņiem gadiem. Toreiz par to rakstīja faktu pārbaudes medijs Snopes un vēlāk arī Politifact. Žurnālisti tekstu atrada kādā aktierim piedēvētā Facebook lapā, taču viņam ar to nav saistības. Politifact bija vērsies pie Rīvsa publicistes, kura norādīja, ka Rīvss nekomunicē sociālajos medijos un minētā Facebook lapa ar it kā aktiera citātu ir viltojums. Pēc šī gadījuma tā tika dzēsta.

Tolaik Politifact bija atradis arī krievu valodā izveidotu video, kurā nav dzirdams paša aktiera teiktais, bet tikai virsū uzrunātais “tulkojums” krieviski. Žurnālisti secināja, ka īstenībā minētajā video Rīvss runā par mākslinieka Pola Gogēna darbu izstādi. Pa šiem gadiem Facebook un TikTok izplatīti vēl vairāki video, kuros tāpat nav saklausāms aktiera teiktais angliski, bet dzirdams tikai it kā tulkotais teksts krieviski. Piemēram, kādā video viņš patiesībā patiesībā pirms trim gadiem runā par filmas Džons Vikss 3 uzņemšanu. Ar dažādiem video kopā dalījušies vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

Tagad – vēl vairākus gadus vēlāk – parādījies jauns video, kurā Rīvss, nu jau vēl vecāks, garākiem matiem un bārdu, it kā saka tos pašus vārdus. 

Foto: Ekrānšāviņš no Facebook ar viltoto video. Parakstā teikts “viedi Kianu Rīvsa vārdi”.
Foto: Ekrānšāviņš no Youtube, kur ievietots Džimija Kimela sarunu šova video.

Arī šoreiz nav saklausāms aktiera teiktais angļu valodā un dzirdams tikai “tulkojums”. Ar interneta programmu meklētāju palīdzību atrodams, ka šoreiz izmantots video no Džimija Kimela sarunu šova ASV telekanālā ABC. Rīvss tajā piedalījās pirms dažiem mēnešiem 2022. gada oktobrī un runāja par komiksu grāmatu, savām sapņu lomām un iespēju iegūt ASV pilsonību.  

Rīvsam iepriekš piedēvēti arī citi izteikumi, kurus viņš nav teicis. Piemēram, 2018. gadā viņš neteica atzinīgus vārdus par toreizējo ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Secinājums: Holivudas aktieris Kianu Rīvss nav autors citātam, kurā nosodīta tā saukto tradicionālo vērtību atstāšana novārtā un pievēršanās varai un materiāliem labumiem. Video, kuros viņš to it kā teicis, ir safabricēti.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.