Sazvērestības teorija, ka Latvija nav valsts, bet komercuzņēmums, ik pa laikam parādās sociālajos medijos; to mēdz izmantot, lai pamatotu, piemēram, nodokļu nemaksāšanu vai apšaubītu valdības leģitimitāti. Decembra beigās tā atkal kļuva populāra Facebook lietotāju vidū – vairāk nekā 600 cilvēki dalījušies ar ierakstu, kurā teikts, ka Latvijas Republika esot sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA).

Kāds Facebook lietotājs raksta:

Kam pieder Latvija? Kam un par cik Vaira pārdeva Latviju? Uz kāda offšora ir reģistrēta SIA Latvija? Ak, kā elites baidās, ka tauta šo sāk uzzināt ar vien vairāk. Latvija nav valsts. Tā ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību. SIA.”

Vienīgais arguments, ko sniedz ieraksta autors, ir ekrānšāviņš no ārzonu jeb tā saukto ofšoru lobijorganizācijas OffshoreCompany interneta vietnes. Vietnē norādītas priekšrocības, dibinot uzņēmumus dažādās valstīs, tostarp Latvijā. “Latvijas SIA ir ļoti populārā ārzemnieku vidū, jo tai ir ierobežotas atbildības aizsardzība un visas akcijas var pilnībā piederēt ārzemniekiem,” rakstīts lapā par Latviju. Proti, vietnē nav teikts, ka Latvija ir SIA, bet skaidrots, kāpēc ārzemniekiem varētu būt saistoši reģistrēt Latvijā SIA. Teikums angļu valodā ir īpatnējs un neveikli veidots; SIA rakstīts vienskaitlī: “A Latvia Limited Company (SIA) is very popular with foreigners because it offers limited liability protection and all the shares may be owned completely by foreigners.” Iespējams, tāpēc ieraksta autors pārpratis, kas ar to domāts.

Avots: Ekrānšāviņš no OffshoreCompany.com

Līdzīgi apgalvojumi par Latviju jau agrāk izskanējuši sociālajos medijos. Piemēram, pirms Ziemassvētkiem kāds vīrietis publicēja video, kurā viņš bez pierādījumiem stāsta, ka Latvija ir SIA un to vadot ASV ‘’koloniālā valdība”. Savukārt aizvadītajā vasarā vairāki Facebook lietotāji stāstīja, ka Latvijas Republika un tās institūcijas esot komercuzņēmumi, jo tie atrodami Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) un privātās uzņēmumu vai juridisku vienību datu bāzēs. Tā nav tiesa, jo Latvija šajos reģistros norādīta nevis kā komercuzņēmums, bet kā starptautiska juridiska vienība, kas veic finansiālas darbības. Plašāk par to, kāpēc Latvija nav komercuzņēmums, bet atrodas uzņēmumu reģistros, Re:Check jūlijā rakstīja šeit.

Secinājums: Latvijas Republika nav sabiedrība ar ierobežotu atbildību jeb SIA. Latvijas Republika un tās institūcijas atrodamas uzņēmumu reģistros un datubāzēs, jo ir juridiskas vienības, kas veic finansiālas darbības.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.