Sociālajos medijos tiek izplatīta kāda fotogrāfija, kurā redzams guļam Saeimas deputāts Atis Lejiņš (Jaunā Vienotība). Sākotnēji fotogrāfiju ar izsmejošu parakstu publicēja Saeimas deputāts Aldis Gobzems (Katram un Katrai), bet ar to savā Facebook profilā dalījās arī bijušais Eiroparlamenta deputāts un dezinformators Andrejs Mamikins.

Mamikins, komentējot fotogrāfiju, raksta:

“Fotogrāfijā jūs redzat, kā viņš [Lejiņš] strādā kārtējās sanāksmes laikā. Nē, viņam nepalika slikti ar sirdi. Nē, viņam neizsauc ātros. Viņš tā strādā. Tas taču ir Saeimas deputāts!”

Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Vai attēls tiešām parāda, ka Lejiņš guļ darba laikā? Sarunā ar Re:Check Lejiņš skaidro, ka gulējis pārtraukumā starp sēdēm. To deputāts norādījis arī savā Twitter kontā, rakstot, ka tobrīd bijis 30. augusta ārkārtas sesijas sēdes pārtraukums:

Avots: ekrānšāviņš no Twitter

Gobzems fotogrāfiju savā Facebook profilā publicēja 30. augustā pulksten 10:28 no rīta un rakstīja, ka tā uzņemta ”pulksten 10.00 no rīta.” Saeimas interneta vietnē redzams, ka pirmā ārkārtas sēde sākās pulksten 9.00. Pēc videotranslācijas garuma var spriest, ka pirmā ārkārtas sēde ilga aptuveni 11 minūtes, bet otrā ārkārtas sēde sākās tikai pulksten 11:00. Tādēļ ticams, ka fotogrāfijas uzņemšanas laikā bija pārtraukums starp sēdēm. Tāpat Saeimas sēžu stenogrammās redzams, ka Lejiņš bija sēdēs reģistrējies un piedalījās balsojumos.

Gulēšanu pārtraukumā Lejiņš skaidro ar garo un steidzīgo mājupceļu no vizītes Ukrainā, kurā devās Baltijas valstu un Somijas parlamentu ārlietu komisijas. “Jā, 25 stundas pavadīju ceļā un tieši 9:00 no rīta pa taisno ierados Saeimā, pirms tam piecas diennaktis Ukrainā,” Twitter skaidro Lejiņš. Lejiņš sarunā ar Re:Check stāsta, ka vizīte ilga piecas dienas un tās laikā komisijas tikās ar Ukrainas Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, Izlūkošanas un aizsardzības komisiju, Ārlietu komisiju, Augstākās Radas vicepriekšsēdētāju un izlūkdienestiem.

Vai Lejiņam ir ASV pilsonība?

Mamikins savā ierakstā arī stāsta:

“Viņš [Lejiņš] – tāpat kā mūsu dārgais premjerministrs Kariņš – arī ir ASV pilsonis. Tikai Kariņš ir no Delavēras, bet Lejiņš ir no Kalifornijas”

Puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta

Lejiņš Re:Check apstiprināja, ka viņam ir dubultpilsonība. Tātad viņš nav tikai ASV pilsonība, kā vedina domāt Mamikins, bet arī Latvijas. Jāatgādina, ka par Saeimas deputātu var ievēlēt tikai cilvēku ar Latvijas pilsonību. Lejiņš dzimis 1942. gadā Jelgavā, bet 1944. gadā, kad Latviju okupēja Padomju Savienība, ar ģimeni devās bēgļu gaitās uz Berlīni. 1960. gadā viņš kopā ar ģimeni pārcēlās uz ASV, kur mācījās Kalifornijas Universitātē Losandželosā.

Arī Mamikina pieminētajam premjerministram Krišjānim Kariņam (Jaunā Vienotība) ir Latvijas un ASV dubultpilsonība. Par to iepriekš Re:Check rakstījis šeit.

Secinājums: Mamikinam nav taisnība, ka deputāts fotogrāfijā redzams sanāksmes laikā. Lejiņš šā gada 30. augustā gulēja ārkārtas sēdes pārtraukumā, nevis tās laikā. Lejiņam un premjerministram Kariņam abiem ir ASV un Latvijas dubultpilsonība.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms)tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), ārpus konteksta – apgalvojums ir kļūdains, jo salīdzinātas lietas, kas dažādu iemeslu dēļ savstarpēji nav salīdzināmas; būtiski fakti ir noklusēti un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.