Aptuveni 1,7 tūkstoši cilvēku Facebook dalījušies ar ziņu par aizdomīgiem cilvēkiem, kas pārvietojas automašīnās ar Ukrainas numurzīmēm, novērojot īpašumus. Tiek teikts, ka šie cilvēki Jūrmalā esot jau apzaguši mājas un vairākus auto. Valsts policija (VP) norāda, ka ziņas par aizdomīgiem auto ir saņēmusi, taču nav reģistrēti gadījumi, kad Ukrainas bēgļi būtu veikuši zādzības no mājām vai automašīnām. 

“Jūrmalā, Imantā ir manītas šādas automašīnas ar Ukrainas numuriem. Izkāpj no mašīnas, mašīna brauc tālāk. Skatās, kurās mājās nav gaismas, kur nav aizvērti vārti vai arī ir auto bez signalizācijas. Ielien, zog visu, ko izdodas. Kauguros jau ielīda divās mājās un tāpat apzagtas četras automašīnas.”  

Tā teikts ierakstā, kam pievienoti attēli ar automašīnām. Šis ieraksts papildināts ar tekstu, ka Lada markas automašīna redzēta arī Medemciemā.

Facebook ierakstā nekādu pierādījumu nelikumīgām darbībām nav, tāpēc Re:Check vērsās Jūrmalas Pašvaldības policijā un VP ar jautājumu, vai to rīcībā ir ziņas par šādām zādzībām. “Jūrmalas pašvaldības policijā nav reģistrēta informācija vai izsaukumi par šāda veida iespējamiem nodarījumiem,” rakstiski atbildēja Pašvaldības policija. Tā gan esot saņēmusi VP lūgumu pievērst uzmanību konkrētām automašīnām ar Ukrainas valsts reģistra numura zīmēm.

Arī VP preses sekretāre Simona Grāvīte apliecināja, ka policija tikai saņēmusi zvanus un ierakstus sociālajos medijos par to, ka “Jūrmalā, iespējams, braukā aizdomīgas automašīnas ar, iespējams, Ukrainas valsts numurzīmēm, kas it kā aizdomīgi vēro privātīpašumus”. Policija to pārbaudot. “Tomēr vēršam uzmanību, ka šobrīd nav gūts apstiprinājums par iespējamām pretlikumīgām darbībām vai mēģinājumiem tās veikt. Tāpat pēdējā laikā Valsts policijas Jūrmalas iecirknī nav reģistrēts izteikti vairāk zādzību no mājokļiem vai automašīnām,” raksta Grāvīte. VP līdz šim nav reģistrējusi gadījumus, kad Ukrainas bēgļi būtu veikuši zādzības no mājām vai automašīnām.

Par vairākām zādzībām un mēģinājumiem apzagt mājas Jūrmalā ziņoja arī ārsts Roberts Fūrmanis. Viņš 2. aprīlī Twitter rakstīja, ka “personas pārvietojas ar automašīnām, kurām ir ukraiņu numuri”. Savukārt 3. aprīlī papildināja, ka vīrieši tikuši aizturēti un ziņots Valsts policijai, bet atbilde bijusi: “Ja viņi neko nav nozaguši, tad nav jēgas braukt.”

Grāvīte no VP norāda, ka policija sazinājusies ar Fūrmani, kurš norādījis, ka pats nav zvanījis, bet pateicis laiku, kurā zvans policijai varētu būt veikts. VP šajā laikā ienākušos zvanus pārbaudījusi un secinājusi, ka tāda zvana nav bijis. 

Arī Fūrmanis Re:Check atzina, ka nevar apstiprināt, vai policijai tiešām zvanīts, jo “tās ir kaimiņu savstarpējās sarunas”. Viena kaimiņa pausto viņš esot publicējis platformā Twitter. Arī informāciju, ka cilvēki ar automašīnām ar Ukrainas numuriem kādam apzaguši mājas, Fūrmanis neapstiprināja. Viņš sacīja, ka to cenšas vēl precizēt.

Secinājums: Baumām, ka cilvēki, kas pārvietojas automašīnās ar Ukrainas numura zīmēm, Jūrmalā apzog mājas, nav pierādījumu. Valsts policija norāda, ka tajā nav reģistrēti šādi gadījumi, arī Jūrmalas iecirknī reģistrēto zādzību skaits nav īpaši audzis. Arī Jūrmalas Pašvaldības policijā izsaukumu par šāda veida nodarījumiem neesot bijis.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.