Arī Latvijas informatīvajā telpā izplatās Krievijas iniciētā sazvērestības teorija par it kā Ukrainā esošajām ASV bioloģiskajām laboratorijām, kurās tiekot pētīti vai pat gatavoti bioloģiskie ieroči. Idejas stiprināšanai izmantots ASV valsts sekretāra vietnieces Viktorijas Nulandas teiktais ASV Senātā, taču citāts izrauts no konteksta, sagrozot vēstījumu.

Kremļa kontrolētie mediji jau gadiem izplatījuši ziņas par to, ka Ukraina gatavojas atjaunot kādreiz tajā bijušos atomieročus, plāno vai pat realizē uzbrukumus ar ķīmiskiem vai bioloģiskiem ieročiem. Piemēram, 2015. gadā Krievijas TV Rossija 24 reportāžā no Ukrainas pilsētas Harkivas stāstīja par amerikāņu it kā lielā slepenībā veidoto bioloģisko laboratoriju. 2018. gadā tika ziņots, ka Ukraina uz Krievijas kontrolētajām teritorijām Donbasā nogādājusi “dzīvu bioloģisko ieroci” – tur esot konstatēts A hepatīta uzliesmojums. 2019. gadā – ka masalu epidēmiju Ukrainā izraisījušas tur it kā esošās ASV bioloģiskās laboratorijas. Šos un līdzīgus Krievijas mediju apgalvojumus laika līnijā salikuši Eiropas Komisijas paspārnē strādājošie dezinformācijas pētnieki no EUvsDesinfo.eu (šeit).

Gan ASV, gan Ukraina to vairākkārt noliegušas. ASV skaidro, ka tai Ukrainā nav bioloģisko laboratoriju. Mīta izplatīšanai tiek izmantots fakts, ka abas valstis sadarbojas bioloģisko risku mazināšanā. To paredz 2005. gadā vienošanās (šeit) par sadarbību, lai novērstu tādu tehnoloģiju un patogēnu iespējamo izplatību, kurus varētu izmantot bioloģisko ieroču attīstīšanā. ASV Aizsardzības ministrija skaidro (šeit), ka tas darīts, lai mazinātu riskus, ko varētu radīt Padomju Savienības laikā veidotās bioloģisko ieroču programmas. Minētajā līgumā ASV apņēmās piešķirt finansējumu šim mērķim – kopš 2005.gada Ukrainas epidemioloģiskās drošības un infekciju kontroles centros ieguldīti aptuveni 200 miljoni dolāru. Taču tie pieder Ukrainai un tajās netiek veidoti bioloģiskie ieroči. ASV norāda, ka līdzīgā veidā tā līdz 2014. gadam sadarbojās arī ar Krieviju.

Šogad 8. martā Krievijas vērptā teorija par ASV laboratorijām ieguva jaunu balstu. Tam tika izmantots ASV valsts sekretāra vietnieces Viktorijas Nulandas teiktais ASV Senāta Ārlietu komitejas sēdē, atbildot uz senatora Marka Rubio jautājumiem. Rubio jautāja Nulandai, vai Ukrainai ir ķīmiskie vai bioloģiskie ieroči. Viņa atbildēja: “Ukrainai ir bioloģiskās izpētes infarstruktūra, un pašlaik mēs uztraucamies, ka Krievijas karaspēks varētu par to iegūt kontroli.”

Krievijas mediji tā rezultātā stāstīja, ka ASV atzinušas savu biolaboratoriju esamību Ukrainā. Savukārt ASV konservatīvās propagandas telekanāla Fox News raidījumu vadītājs Takers Karlsons paziņoja, ka tātad tas, kas līdz šim tika pasniegts ASV sabiedrībai kā Krievijas meli un sazvērestība, īstenībā izrādījusies patiesība, proti, ASV šādas laboratorijas Ukrainā ir. 

Ekrānšāviņi ar Lenta.ru, Izvestija un Zvezda virsrakstiem, kas stāsta, ka ASV atzinušas savu laboratoriju esamību Ukrainā.

Taču gan Krievijas medijos, gan Fox News Nulandas teiktais tika izrauts no konteksta, noklusējot, kā turpinājās viņas un Rubio saruna un kāds bija tās vēstījums. Proti, Krievijas spēku piekļuve šiem materiāliem ASV uztrauc tāpēc, ka nav šaubu – ja Krievija Ukrainas teritorijā izmantos bioloģiskos ieročus, tā vainos Ukrainu un iegūtos materiālus izmantos, lai safabricētu pierādījumus savai teorijai. Rubio un Nulandas sarunas stenogramma angļu valodā redzama šeit; videoieraksts – šeit.

Balstoties uz Nulandas teiktā sagrozīto atstāstu, arī vairāki sociālo mediju lietotāji Latvijā secināja, ka ASV atzinušas – bioloģiskās laboratorijas Ukrainā tomēr ir.

Par ASV biolaboratoriju mītu rakstījuši arī faktu pārbaudītāji no BBC, Politifact, The Dispatch un citiem medijiem.

Balstoties uz Nulandas teiktā sagrozīto atstāstu, arī vairāki sociālo mediju lietotāji Latvijā secināja, ka ASV atzinušas – bioloģiskās laboratorijas Ukrainā tomēr ir.Par ASV biolaboratoriju mītu rakstījuši arī faktu pārbaudītāji no BBC, Politifact, The Dispatch un citiem medijiem.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.