Sociālajā medijā Facebook tiek izplatīts video, kurā redzams, kā uz laukuma ar krampjiem kājās nokrīt Čehijas tenisists Jakubs Menšiks. Ieraksta autors pauž, ka tas esot saistīts ar Covid-19 vakcināciju, taču šādam apgalvojumam nav nekāda pamatojuma – pats Menšiks pēc mača pastāstījis, ka krampji bija stipra karstuma un noguruma dēļ.

Video redzams vārdā nenosaukts tenisists, kurš spēles laikā sabrūk. Tas ir Čehijas sportists Menšiks, kuram kļuva slikti Austrālijas atklātā čempionāta junioru finālspēles laikā. Ierakstā teikts:

“Lūk, kas notiek ar vakcinētajiem sportistiem.”

Taču nav nekāda pamata apgalvojumam, ka notikušais ar Menšiku saistīts ar Covid-19 vai jebkādu citu vakcīnu. Menšiks Čehijas medijam ZÍTŘEK pastāstīja (šeit), ka tie bija tikai krampji spēku izsīkuma dēļ. “Bija stipri karsts un iepriekšējā dienā aizvadīju sarežģītu maču, tāpēc nogurums turpinājās,” skaidroja 16 gadus vecais tenisists. Pēc notikušā viņu no laukuma izveda ratiņkrēslā

Čehijas tenisists Jakubs Menšiks Austrālijas atklātā čempionāta junioru finālā spēlēja ar amerikāņu tenisistu Bruno Kuzuharu. Spēle bija ļoti ilga – gandrīz četras stundas. Mača laikā viņam vairākas reizes notikušas krampju lēkmes (šeit), un Menšiks spēli zaudēja. Kuzuharu savukārt teica, ka tas ir neveiksmīgs veids, kā uzvarēt, pateicās Menšikam un novēlēja viņam drīzu atveseļošanos, piebilstot, ka “tā bijusi lieliska cīņa”, ziņoja aģentūra Reuters.

Jāpiebilst, ka krampji spēļu laikā tenisistiem gadījušies arī pirms Covid-19 pandēmijas un masu vakcinācijas sākuma. Piemēram, šeit publicēts 2009.gada video, kurā redzams, kā ar krampjiem visā ķermenī uz laukuma nokrīt tenisiste Karolīna Vozņacki. Viņa spēli turpināja un uzvarēja tajā.

Amerikas Savienoto Valstu Tenisa asociācija (USTA) norāda, ka muskuļu krampji tenisistiem parasti rodas muskuļu noguruma un dehidratācijas jeb pārmērīga ķermeņa šķidruma vai elektrolītu zuduma dēļ. Atšķirībā no citiem muskuļu krampjiem, ar karstumu saistīti krampji parasti rodas smagas slodzes rezultātā karstos un mitros apstākļos, kas izraisa sviedru un nātrija zudumu. No muskuļu krampjiem lielā mērā var izvairīties, veicot atbilstošu kondicionēšanu, aklimatizāciju, rehidratāciju, elektrolītu (īpaši nātrija) aizstāšanu un atbilstošu uzturu.

Arī ScienceDirect raksta (šeit), ka krampji tenisa spēļu laikā sportistiem parasti rodas dehidratācijas un pastiprinātas svīšanas rezultātā, kas izraisa lielu elektrolītu deficītu. Ja pirms spēles un spēles laikā tiek veikti pietiekami profilaktiski pasākumi, vairumā gadījumu no šādiem krampjiem var izvairīties. Nepieciešama arī atbilstoša sāls un šķidruma uzņemšana.

Sociālajos medijos regulāri tiek izplatīti apgalvojumi, ka sportisti ļimst Covid-19 vakcinācijas dēļ. Par to, ka šādi apgalvojumi ir nepamatoti, iepriekš rakstīja Re:Check (šeit). Pie šī paša secinājuma nonākuši arī ārzemju faktu pārbaudītāji, piemēram, Reuters (šeit) un Lead Stories (šeit).


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.