Facebook cilvēki dalās ar ierakstu, kurā Paula Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai (PSKUS) pārmests, ka tā gaidot Covid-19 slimniekus, bet paliatīvās aprūpes nodaļā pacientus neuzņemot. Ierakstam trūkst konteksta – kā norāda slimnīcā, nodaļā gultu skaits samazināts nevis Covid-19 pacientu dēļ, bet to daļēji atvēlot pašlaik remontā esošās neiroloģisko slimību nodaļas pacientiem. 

Ierakstā teikts:

“Slavenā Stradiņu slimnīca! Pilna ar tukšām gultām, gaida mistiskā vīrusa slimniekus, bet paliatīvajās nodaļās tik 5 gultas domātas un cilvēki uz mierīgu, nesāpīgu aiziešanu gaida rindā mēnešiem un gadiem mokoties nepanesamās sāpēs! Ja nav neviena pazīstama, tad iekšā netikt!”

Tam seko secinājums, ka mūsdienu medicīnas sistēma ir degradēta, mediķi pilda pavēles, klaji pakļaujoties. Ieraksta autore arī jautā, kas mediķiem iepotējis naidu pret cilvēkiem. 

Ieraksta autore norāda, ka foto uzņemts 6.janvārī. Re:Check vērsās pēc skaidrojuma pie PSKUS pārstāves Janitas Veinbergas. Viņa skaidro, ka izvietot gultas pacientu izvietošanai slimnīcas jaunā korpusa ātrijā jeb foajē bija plānots aizvadītā gada beigās. Tolaik iestāde gatavojās “plānam X” jeb smagākajam scenārijam, kad tika prognozēts tik liels Covid-19 pacientu pieplūdums, ka viņi kritiskos apstākļos būtu jāizvieto ātrijā jeb foajē. Veinberga stāsta, ka foto redzams tas, kam konkrētā ēkas daļa paredzēta un arī atbilstoši aprīkota, proti, lai katastrofu gadījumā varētu tajā ātri izvietot ārkārtīgi lielu skaitu pacientu. 

Šī iespēja netika izmantota, jo tik daudz Covid-19 pacientu tomēr slimnīcā nebija. Tagad situācija stabilizējusies, janvāra pirmajā nedēļā tika ziņots par 53 Covid-19 pacientiem, kas pamatā tiek stacionēti vienā nodaļā. Jāpiebilst, ka pašlaik gandrīz trīs reizes mazāk pacientu slimnīcās nekā novembra vidū, lai gan saslimstība atkal aug un slimnīcas gatavojas jaunam hospitalizācijas pieaugumam saistībā ar Covid-19 jaunā, lipīgākā paveida omikrona straujo izplatību.  

Kā skaidro Veinberga, paliatīvās aprūpes nodaļā parasti ir 17 gultas, taču pašlaik tiešām tikai piecas. Tas gan neesot tāpēc, ka tiktu gaidīti Covid-19 pacienti, bet gan tāpēc, ka pārējās atvēlētas pacientiem no Neiroloģijas nodaļas, kas pašlaik tiekot remontēta. “Neiroloģijas nodaļas pacienti bieži vien ir arī paliatīvie pacienti, piemēram, pēc ļoti smagiem insultiem. Kad neiroloģijas nodaļā remontdarbi beigsies, visas 17 atkal būs tīri paliatīvās aprūpes pacientiem,” stāsta Veinberga. 

Viņa arī skaidro, kā varējis rasties pārmetums, ka “ja nav neviena pazīstama, iekšā netikt”. Paliatīvās aprūpes nodaļa pamatā esot paredzēta pacientiem, kas ārstējušies Stradiņa slimnīcā. Tajā viņi nonākot, ja skaidrs, ka izārstēt nevar, taču ģimenei nepieciešams sagatavoties tālākam posmam, vai nu apgūstot pirmās iemaņas, vai arī lemjot par pacienta uzticēšanu kādai specializētai iestādei. “Uzņemt šajā nodaļā pacientus no ārpuses nav universitātes slimnīcas pamatfunkcija,” saka Veinberga. 

Paliatīvās aprūpes nodaļa PSKUS tika atvērta 2019.gada pavasarī. Mediji daudz vēstījuši par dziļām problēmam paliatīvajā aprūpē Latvijā – šādu pacientu skaits aug un veidojas garas rindas, slimnīcās ir pārāk maz šim nolūkam specializētu gultu, netiek atvēlēts pietiekams finansējums. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.