Kādā Latvijas dezinformācijas vietnē ievietots raksts, ka Pasaules Veselības organizācija (PVO) esot izmainījusi vadlīnijas un neiesaka pret Covid-19 vakcinēt bērnus, kas jaunāki par 12 gadiem. Tā nav taisnība, PVO iesaka vakcinēt bērnus no piecu gadu vecuma, kuriem ir blakusslimības, kā arī iesaka vakcinēt veselus bērnus, ja vakcinācijas aptvere riska grupās ir pietiekami liela.

Rakstā teikts:

“Tagad arī PVO ir izmainījusi savas vadlīnijas un kopš 5.janvāra ir pievienots brīdinājums par to, ka nav ieteicams špricēt bērnus zem 12 gadiem.”

Raksta autors atsaucas uz PVO mājaslapas sadaļu, kurā apkopota informācija par Pfizer/BioNTech ražotāja vakcīnu. Tajā norādīts, ka lapa tika atjaunināta pagājušā gada 12.janvārī un 20.aprīlī, kā arī šā gada 5.janvārī un 19.janvārī. Raksts dezinformācijas vietnē publicēts 22.janvārī, kad PVO vietnē jau bija pieejamas jaunākās rekomendācijas.

PVO pārstāvis rakstiski norādīja Re:Check, ka pēdējie atjauninājumi mājaslapā tika veikti pēc PVO ekspertu stratēģiskās padomdevēju grupas (SAGE) imunizācijas jautājumos 19.janvārī notikušās ārkārtas sanāksmes. Preses konference par to notikusi 21.janvārī. PVO pārstāvis arī apliecināja, ka izmaiņu nebija līdz 19.janvāra sanāksmei. “Atjauninājumi tika publicēti tiešsaistē 21.datumā, tomēr attiecīgajās vietnes sadaļās bija daži paziņojumi, ka SAGE 19.datumā apspriedīs bērnu vakcināciju,” skaidro PVO.

Saskaņā ar PVO, vakcīnas ir piemērotas bērniem no piecu gadu vecuma. PVO  pārstāvis precizē, ka ieteikumi attiecas uz bērniem no pieciem līdz 17 gadiem ar blakusslimībām, kas rada lielāku risku saslimt ar Covid-19, savukārt vakcinācija veseliem bērniem esot jāapsver, kad sasniegts augsts vakcinācijas līmenis augstākas prioritātes grupām, tostarp balstvakcinācijas aptverē. PVO piebilst, ka bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem vakcīnas devai jābūt 0,2 mililitri, savukārt 12 gadu vecumu sasniegušajiem ieteicamā deva ir 0,3 mililitri.

PVO jau novembrī publicēja savu nostāju par bērnu vakcinēšanu. Arī tajā nebija teikts, ka bērniem apstiprinātās vakcīnas ir viņiem bīstamas un nebija brīdinājuma nevakcinēt. PVO norādīja, ka bērnu vakcinēšana (izņemot gadījumus, kad viņi ir augsta riska grupās) ir mazāk steidzama nekā gados vecāku cilvēku, cilvēku ar hroniskām slimībām un veselības aprūpes darbinieku vakcinēšana. PVO līdz šim vairākkārt norādījusi uz nevienlīdzīgo vakcināciju pieejamību pasaulē, jo, kamēr daļā valstu vakcinē arī bērnus, ir tādas, kur vakcīnas nav pieejamas vecākiem cilvēkiem un citām riska grupām, kuru aizsardzībai tās vajadzīgas daudz vairāk. Tāpat savā novembra paziņojumā PVO uzsvēra, ka bērnu un pusaudžu vakcinācija var samazināt infekcijas pārnešanu uz pieaugušajiem, kā arī veicināt ierobežojumu atvieglošanu skolās.

Eiropas Savienībā Pfizer/BioNTech vakcīna tika apstiprināta lietošanai bērniem vecumā no pieciem līdz 11 gadiem pagājušā gada novembrī. Vakcīnu pretinieki un pandēmijas noliedzēji bieži vien izplata nepatiesus apgalvojumus, ka Covid-19 vakcīnas esot bērniem bīstamas. Par to, ka šādiem apgalvojumiem nav pamata, jau vairākkārt rakstīja Re:Check. Bieži vien pretvakcīnu aktīvisti saka, ka riski bērnu vakcinācijai esot lielāki nekā riski no inficēšanās, taču tā nav. PVO norāda, ka bērniem un jauniešiem Covid-19 un tā sekas ir lielāks risks nekā saslimšana ar miokardītu un perikardītu pēc vakcīnas. Latvijā tikai Bērnu slimnīcā no Covid-19 pagājušogad ārstējušies aptuveni 300 bērni.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.