Daži tūkstoši Facebook lietotāju dalījušies ar ierakstu, kurā apgalvots, ka Austrijā policija un armija atteikusies pārbaudīt iedzīvotāju sertifikātus, kā arī tās mudinot piedalīties demonstrācijās pret valdības noteiktajiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai. Taču tā nav taisnība.

Ieraksts sākas ar apgalvojumu, ka “Austrijā ierobežojumu ieviešana cieš neveiksmi”, turpinot, ka 

“Austrijā iestājas pret diktatūru. Policija un armija atsakās kontrolēt veselības caurlaides “brīvības un cilvēka cieņas” vārdā. Viņi pievienosies lielajai demonstrācijai pret piespiedu ierobežojumiem 2021. gada 20. novembrī Vīnē.”

Austrijas armija un policija neaicina piedalīties protestos 

Pēc Austrijas valdības lēmuma noteikt obligātu vakcinēšanos pret Covid-19, valsts galvaspilsētā Vīnē 20. novembrī tiešām notika plašs protests, taču uz to oficiāli neaicināja Austrijas armija un policija, kā liek domāt izplatītais Facebook ieraksts. 

Nedz armija, nedz policija kā oficiālas valsts institūcijas to nedarīja, aģentūrai AFP apstiprināja to pārstāvji. Protestēt pret valdības noteiktajiem ierobežojumiem mudināja privātas biedrības. 

Demonstrāciju organizēja ar Austrijas galēji labējās partijas Brīvības partijas (FPÖ) un ar to saistītās biedrības “Austrijas Brīvā arodbiedrība – Armijas savienība” atbalstu. Pēdējā ir daļa no organizācijas “Austrijas brīvā savienība”, kas sevi piesaka kā “demokrātiski organizētu strādnieku apvienību”. To vada Manfreds Haidingers, kurš pārstāvēja FPÖ Austrijas federālās zemes Burgenlandes reģionālajā parlamentā.

“Austrijas Brīvā arodbiedrība – Armijas savienība” nav juridiski reģistrēta kā arodbiedrība, kas pārstāvētu militāro spēku darbiniekus, bet gan privāta organizācija, vietnē Twitter skaidrojis Austrijas aizsardzības ministrs Mihaels Bauers. Bruņoto spēku darbinieku intereses pārstāv cita arodbiedrība.

Jau pieminētais aizsardzības ministrs Bauers turpat Twitter arī ierakstīja, ka apgalvojumi, ka militārpersonas atbalsta 20. novembra protestu, ir nepatiesi: “Twitter tiek izplatīts aicinājums uz protestu. Tiek mēģināts izveidot saikni ar #Bundesheer (Federālā armija – red.). Tas ir maldinoši. Mēs neatbalstām demonstrācijas, neaicinām uz tām un nepiedalāmies nevienā. Karavīri formās nedrīkst piedalīties.”

Armija sertifikātus nemaz nepārbauda 

Savukārt apgalvojums, ka “policija un armija atsakās kontrolēt veselības kartes”, ir maldinošs, jo Austrijā armija nemaz nepārbauda un nekontrolē sertifikātu esamību un derīgumu, vien ar retiem izņēmumiem.

Arī Vīnes policija noliegusi atbalstu protestam. “Mēs kā institūcija nekad nesniegsim politisku viedokli,” aģentūrai AFP sacīja Vīnes policijas pārstāve Barbara Gasa. Policija arī nav atteikusies pārbaudīt sertifikātus, gluži pretēji, ir palielināts patruļu skaits, lai tos pārbaudītu. 

Video ar “protestētājiem” – patiesībā futbola fani 

Plašu ievērību guvis arī video, kurā redzams dziedošs milzu pūlis pārvietojamies par ielām. Video paraksts vēstī:

“VIDEO NO AUSTRIJAS,kur POLICIJA,KARAVĪRI,TAUTA,apvienojušies iet pa AUSTRIJAS IELĀM un DZIED!!!VISA VĪNE SKAN!!!Par brīvību,mīļie!Bez aizliegumiem,potēm un kodiem!!!🤗❤️TAISNĪBAS UN PATIESĪBAS MIRKLIS TUVOJĀS!!!Par pastrādāto genocīdu pret cilvēkiem un CILVĒCI,būs jāatbild!,ik katram iesaistītajam!!!”

Taču šis video nav no demonstrācijas pret Covid-19 ierobežojumiem. 

Ekrānšāviņi no maldinošā ieraksta un futbola fanu gājiena

Patiesībā tas ir futbola fanu gājiens Austrijas pilsētā Grācā 2019. gadā. Video Youtube ievietots ar aprakstu “Vairāk nekā 6000 līdzjutēju apmeklēja Menhengladbahas “Borussia” Eiropas līgas spēli pret “Wolfsberger AC” Grācas “Merkur” arēnā. Daudzi no viņiem iepriekš piedalījās līdzjutēju gājienā no pilsētas centra uz spēles norises vietu.” 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.