Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Tīmeklī, kādā klikšķu portālā, un sociālajā tīklā Facebook ievietots ieraksts liek domāt, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) plāno nevakcinētiem iedzīvotājiem ļaut iziet no mājas tikai vienreiz dienā. Tā nav taisnība – šis citāts izrauts no konteksta, Kariņš runā par ierobežojumiem Austrijā. 

Raksta virsrakstā teikts:

“Kariņš: “nevakcinētie drīkstēs no sava mājokļa vispār iziet tikai vienu reizi dienā””

Atverot pašu rakstu, kas publicēts kādā klikšķu portālā, parādās fragments no Kariņa intervijas 17. novembrī raidījumā “900 sekundes”. Runājot par kovida ierobežojumiem, premjerministrs min citu valstu piemērus: 

“Austrijā nevakcinētie cilvēki no sava mājokļa drīkstēs iziet tikai vienu reizi dienā. Tā ir daudz stingrāka mājsēde, nekā mums ir bijusi. Vienreiz dienā ārā. Ne uz darbu, ne uz skolu, nekur nedrīkst iet, ja nav vakcinēts. [..] Iespējams, ka tas arī būtu apsverams. Es neesmu dzirdējis, ka kāds no mūsu ekspertiem līdz šim šo būtu ierosinājis.”

Noklausoties pilno interviju, top skaidrs, ka virsrakstā izlaists vārds “Austrijā”. Kariņš nesaka, ka patlaban plānots šādu ierobežojumu ieviest arī Latvijā, taču piemin, ka sekos līdzi, kā Austrijas sabiedrībai izdosies ar šāda ierobežojuma ievērošanu un kāds būs tā rezultāts. 

Secinājums: Krišjānis Kariņš nav sacījis, ka Latvijā nevakcinētie iedzīvotāji no mājas varēs iziet vienreiz dienā, kā liek domāt virsraksts.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.