Sociālajos medijos izplatīti video no Eiropas Parlamenta (EP), kur varāki deputāti no dažādām valstīm izsakās pret vakcīnām un Covid-19 sertifikātus sauc par cilvēktiesību pārkāpumu. Pretēji ierakstu autoru paustajam tā nav EP konference, bet gan dažu deputātu tikšanās ar žurnālistiem. 

Kādā ierakstā teikts:

“Eiroparlamenta deputātu konference par nepieciešamību atcelt C19 sertifikātus/cilvēku diskrimināciju.”

Ierakstam pievienotas saites uz video, bet ierakstam pievienotajā attēlā redzama cilvēku pilna lielā sēžu zāle. Tas ir maldinoši, jo patiesībā runa ir par dažu deputātu rīkotām un dažu žurnālistu apmeklētām preses konferencēm. Vienā video redzami pieci, otrā seši deputāti, kuri vakcīnas sauc par eksperimentālām, vakcinēšanos sauc par nolaišanos līdz izmēģinājuma cūciņu līmenim, bet Covid-19 sertifikātus – par cilvēktiesību pārkāpumu. 

Kopumā EP ir 705 deputāti, un katrs drīkst rīkot preses konferences jeb tikšanos ar žurnālistiem EP telpās. Vienā video redzamais pasākums notika 20.oktobrī ikmēneša sesijas laikā Strasbūrā, to rīkoja Ivans Sinčičs no Horvātijas un Kristians Teress no Rumānijas, un viņiem pievienojās vēl daži parlamentārieši, kas savās valstīs pārstāv vai iepriekš pārstāvējuši radikāli noskaņotās populistu partijas. Otrs līdzīgs pasākums notika aptuveni nedēļu vēlāk.

Kopumā Eiropas Parlamentā ir pārliecinošs atbalsts zaļajam sertifikātam, kas apliecina vakcināciju, izslimošanu vai negatīva testa esamību un būtiski atvieglo ceļošanu Eiropas Savienības valstīs. Jūnija sākumā EP deputāti tā ieviešanu atbalstīja ar 546 balsīm par, 93 pret un 51 deputātam atturoties. 

Savukārt no 3.novembra sertifikāts nepieciešams arī katram, kas vēlas ieiet Eiropas Parlamenta ēkās Strasbūrā, Briselē vai Luksemburgā. Prasība, kas izraisīja arī vairāku parlamentāriešu neapmierinātību, attiecas gan uz EP darbiniekiem, gan pašiem deputātiem. Saistībā ar šo lēmumu arī tika rīkota minētās deputātu preses konferences. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.