Vairāk nekā tūkstotis Facebook lietotāju dalījušies ar ierakstu, kurā redzamas tukšas gultas Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS). Ierakstā teikts, ka slimnīca esot ‘’klusa un tukša’’. Slimnīcas pārstāve skaidro: bildē redzamajā nodaļā šobrīd notiek iekārtošanas darbi. Tajā atradīsies Covid-19 pacientu intensīvās terapijas nodaļa.

Ierakstā teikts: 

“Nu re! Tikai vairāk vajag klausīties ziņas! Labi, ka nevakcinētie atver acis kovidsektantiem!”

PSKUS pārstāve Janita Veinberga rakstiski pastāstīja Re:Check, ka bildē redzama jaunā nodaļa, kurā šobrīd nav pacientu. Viņa atzīst, ka grūti pateikt konkrētu datumu, kad tajā sāks izvietot pacientus, taču pieļauj, ka tas var būt jau nākamnedēļ. Šobrīd slimnīca tiek galā ar jau esošajām nodaļām. Veinberga raksta, ka, tā kā papildus gultas vietas izveido Rīgas 1. un 2.slimnīca, tad PSKUS vēl spēj strādāt ar tikpat lielu gultu skaitu kā līdz šim. Līdz 5.novembrim plānots pakāpeniski atvērt 120 gultas Rīgas 1.slimnīcā un 100 gultas – Rīgas 2.slimnīcā.

“Konkrētais skats ir uz sadaļu, kurā atradīsies Covid-19 pacientu intensīvās terapijas nodaļa. Šobrīd joprojām noris iekārtošanas darbi, bet par 90% viss ir gatavs pacientu uzņemšanai,” stāsta PSKUS pārstāve.

Laikā, kad slimnīcas ir pārpildītas un valstī izsludināta ārkārtējā situācija un mājsēde ar stingriem ierobežojumiem, Covid-19 pandēmijas un vakcīnu noliedzēji aktīvi izplata viltus ziņas, ka slimnīcas esot tukšas. Piemēram, oktobra vidū kādi cilvēki filmējuši rosību pie Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas (RAKUS), kad LTV raidījums Panorāma veidojis sižetu par Covid-19 pacientu uzņemšanu slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Dezinformatori savus video vēlāk izplatīja sociālajos medijos ar apgalvojumiem, ka  nekādas pārslodzes slimnīcā nav un ka viss notiekošais esot inscenēts. Par to rakstīja Re:Check –  slimnīcu noslodzes dēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mašīnām nākas sastrēgumos gaidīt pat trīs stundas.

28.oktobrī mediji ziņoja, ka Rīgas Austrumu slimnīcā aizvadītajā diennaktī miruši 20 Covid-19 slimnieki, kas slimnīcā vienā diennaktī ir rekordliels skaits. 21 gulta Covid-19 slimniekiem tagad izvietota arī garāžā, kur līdz šim iebrauca NMPD automašīnas, vedot pacientus. Slimnīcas Pataloģijas centrs atkal darbina mobilo morgu, kas jau ticis izmantots šā gada janvārī. 

Daugavpils reģionālās slimnīcas (DRB) vietu praktiski vairs nav. Tur šonedēļ trūcis ne tikai gultu, bet arī slimnieku glābšanai nepieciešamā personāla un medicīniskā skābekļa, DRB vadītājs Grigorijs Semjonovs stāstījis portālam Rus.LSM.lv.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka uz 27.oktobri stacionāros ārstējas 1439 Covid-19 slimnieki, tostarp 183 cilvēkiem slimības gaita ir smaga.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.