Vairāk nekā tūkstoš cilvēku Facebook dalījušies ar attēlu, kurā redzams kāds tilts ar dziļu plaisu. Apgalvots, ka tas ir tilts Latvijā. Patiesībā ar foto ir manipulēts, lai radītu iespaidu, ka tas ir uzņemts Rīgā. Tilts atrodas Brazīlijā.

Ierakstā ievietots attēls, un autors to komentējis:

Tikmēr Latvijā ??

Patiesībā tilts neatrodas Latvijā. Re:Check ar Google attēlu meklētāja palīdzību izdevās noskaidrot, ka tilts atrodas Brazīlijā. Ar foto ir manipulēts, lai izskatītos, ka tilta fonā ir Rīgas ainava.

Pa kreisi – manipulētais attēls; pa labi – oriģinālais attēls.

Par plaisu tiltā Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro jau 2014.gadā rakstījuši mediji, piemēram, Globo. Brazīlijas faktu pārbaudītāji Lupa arī rakstījuši, ka tilts nav uz sabrukšanas robežas, bet atstarpe izveidota speciāli.

Re:Check novēroja, ka internetā ir daudz viltus stāstu saistībā ar šo tiltu. Tā atrašanās vieta piedēvēta gan, piemēram, Tunisijai, gan Kanādai. 

Kad Re:Check sazinājās ar ieraksta autoru, lai lūgtu komentāru, viņš ierakstu dzēsa.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.