Puspatiesība – apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta

Cilvēki Facebook atkal aktīvi dalās ar ziņu, ka Vācija samazinot pievienotās vērtības nodokli (PVN) no 19% uz 7%. Ziņa ir gadu veca, taču ne tagad, ne publicēšanas brīdī tā nebija korekta. PVN Vācijā uz laiku bija samazināts, taču vairumam preču un pakalpojumu samazinājums nebija tik liels, kā teikts ierakstā. 

Ieraksts Facebook publicēts 2020.gada 29.maijā. Tagad, acīmredzot nepamanot publikācijas datumu, ar to cilvēki dalās atkal – kopumā to tālāk padevuši gandrīz 10 tūkstoši sociālā medija lietotāju.  

Pagājušā gada vidū Vācijas valdība uz pusgadu samazināja PVN, lai pēc pirmā Covid-19 viļņa un ekonomikai noteiktajiem ierobežojumiem atbalstītu uzņēmējus un stimulētu iekšējo patēriņu. Standarta PVN likme no 19% tika samazināta uz 16%, savukārt samazinātā likme 7% – līdz 5%. Kā skaidrots valdības interneta vietnē, standarta likme ir lielākajai daļai preču un pakalpojumu. Samazinātā likme attiecas uz ikdienas patēriņa precēm, galvenokārt biežāk pirkto pārtiku. Tāpat uz ierobežotu laika periodu Vācijā bija piešķirts atvieglojums sabiedriskajai ēdināšanai, kas bija viena no visvairāk cietušajām nozarēm pandēmijas laikā. Tai uz vienu gadu standarta PVN likmes vietā tika noteikta samazinātā likme.

Re:Check līdzīgu maldinošu ierakstu atspēkoja jau pagājušogad.

Secinājums. Facebook ieraksts ir vairāk nekā gadu vecs un tajā ir maldinoša informācija. Minētais samazinājums attiecās tikai uz sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem, bet pārējām precēm un pakalpojumiem PVN samazinājums bija ievērojami mazāks. Atvieglojumu termiņš jau ir beidzies, un PVN likmes atgriezušās iepriekšējā līmenī.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.