Facebook video kāds cilvēks izplata baumas, ka par trešo Covid-19 vakcīnas devu sākts runāt, jo Latvija esot uzņēmusies saistības izmantot visas iepirktās vakcīnas un vakcinēt visus iedzīvotājus. Tas ir pilnībā izdomāts – šādu līgumu nav, savukārt trešā deva tiek apsvērta nākotnē kā papildu aizsardzība pret vīrusu vājiem un ļoti veciem cilvēkiem.

Ar video pāris dienās dalījušies gandrīz divarpus tūkstoši cilvēku. Tā autors stāsta, ka deputāti tagad sāk sabiedrību iebaidīt “ar trešo šprici”. Tālāk izklāstīta versija par to, “kas notiek ar valstīm, kas neizpilda vakcīnas līgumu, kas ir iepirktas, vai atsakās no vakcīnas”. 

“Latvijai simptrocentīgi – 100 procentus es dodu – ir noslēgts līgums, ka visi 100 procenti vakcinēsies.”

Cilvēks arī stāsta, ka Latvijai, ja tā atteiksies no vakcīnām, nauda, kas esot kā aizņēmums, “būs jāatgriež atpakaļ ar soda procentiem”

Vai Latvijai ir saistības par to, cik jāvakcinē?

Apgalvojumam par līgumiem un soda sankcijām nav nekāda pamata. “Latvijai nav noslēgti nekādi līgumi vai saistības, ka būtu jāiztērē noteikts vakcīnu skaits, lai sasniegtu kādu noteiktu vakcīnas aptveri,” Re:Check norāda Nacionālā Veselības dienesta pārstāve Inga Vasiļjeva. Kā apliecinājumu viņa min faktu, ka Latvijas valdība nolēmusi ziedot 165 tūkstošus AstraZeneca vakcīnu citām valstīm – Gruzijai, Moldovai, Melnkalnei, Kenijai un Albānijai. Tas darīts, tuvojoties šo vakcīnu derīguma termiņa beigām un sabiedrībā zūdot pieprasījumam pēc konkrētā ražotāja vakcīnām. 

Kāpēc tiek runāts par trešo devu?

Jau kopš vakcinācijas sākuma tiek pieļauta iespēja, ka vīrusa kontrolēšanai var nepietikt ar vienu vakcinācijas ciklu katram cilvēkam. Jau februārī Janssen vakcīnas ražotājs prognozēja, ka pret Covid-19 varētu būt jāvakcinējas katru gadu tāpat kā pret gripu. Par to runāja arī Latvijas speciālisti. Iemesls – Covid-19 vakcīnas iedarbības laiks ir ierobežots, lai gan joprojām nav precīzi zināms, cik ilgs. 

Pasaulē tiek pētīta arī iespēja pastiprināt organisma aizsardzību, ievadot trešo vakcīnas devu pēc pilna vakcinācijas cikla jeb divām devām. Tas tiek apsvērts arī saistībā ar vīrusa jaunajiem variantiem, pret kuriem vakcīnu iedarbība nav vienādi augsta. Pfizer/BioNTech vakcīnas ražotāji jūlija sākumā paziņoja, ka centīsies panākt iestāžu apstiprinājumu trešās devas izmantošanai. ASV atbildot norādīja, ka vakcīnu ražotājiem jāiesniedz papildu dati, kas pamato šādu vajadzību. Kā skaidro aģentūra AP, pagaidām nav pietiekami daudz pētījumu par to, kam un cik lielā mērā tā būtu vajadzīga, taču dažās valstīs trešo devu jau izmanto, piemēram, ļoti veciem cilvēkiem vai pacientiem, kuriem kādu zāļu lietošanas dēļ ir ļoti vāja imunitāte. Šādi jau rīkojas, piemēram, Izraēla un Francija. Lielbritānija plāno līdz ziemai ar trešo devu vakcinēt slimos un tos, kas vecāki par 50 gadiem. Pasaules veselības organizācijas vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss izteicies pret šādu rīcību, norādot uz lielo vakcinācijas nevienlīdzību pasaulē. Proti, kamēr bagātās valstis plāno trešās devas, ir daudz no pandēmijas cietušu valstu, kur vakcīnu nepietiek pat veselības aprūpes darbinieku pasargāšanai. 

Latvijā trešo devu neizmanto, norādot, ka pašlaik ar divām devām sasniegtā aizsardzība ir pietiekama arī pret vīrusa variantiem. Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis LTV skaidrojis, ka situācija varētu mainīties, ja vakcinētie sāks nonākt slimnīcās. 

Jāpiebilst, ka Latvijā līdzīgi kā vairākās citās valstīs ar Covid-19 pārslimojušajiem tiek ieteikta tikai viena vakcīnas deva, jo nodrošina tādu pašu aizsardzību kā citiem divas. Arī tas runā pretim video autora teorijai par nepieciešamību iztērēt visas iepirktās vakcīnas.

Pieprasījumam pēc vakcinēšanās mazinoties, pašlaik Latvijai ir ap 700 000 vakcīnu uzkrājums, jūlija vidū infomēja premjers Krišjānis Kariņš. Vienlaikus Latvija ir nolēmusi iegādāties papildu vakcīnas revakcinācijai turpmākajiem diviem gadiem. 

Līdz jūlija vidum Latvijā bija vakcinējušies 33% iedzīvotāju. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.