Facebook cilvēki dalās ar ierakstu, kurā teikts, ka slimnīcu uzņemšanas nodaļās esot arvien vairāk cilvēku, visticamāk, vakcinācijas seku dēļ. Re:Check neguva apstiprinājumu šim apgalvojumam. 

Ierakstā, ar kuru neilgā laikā dalījušies 5000 cilvēku, teikts: 

“Sākās sekas! Uzņemšanas nodaļās nokļūst aizvien vairāk un ar aizvien smagākām formām un sekām cilvēki, kas, pēc visa spriežot, varētu būt saistīti ar vakcinācijas sekām.” 

Re:Check sazinājās ar ieraksta autoru, lūdzot precizēt, par kurām uzņemšanas nodaļām ir runa. Viņš rakstiski atbildēja, ka par šādu situāciju dzirdējis no kādas savas kolēģes, kas strādā vienā no lielajām Rīgas slimnīcām. Ne kolēģes vārdu, ne slimnīcu viņš atklāt negribēja, jo baidoties par sekām, ja informāciju publiskos.  

Re:Check jautāja abām Rīgā esošajām universitātes slimnīcām, vai tajās ir pacienti, kas ārstē Covid-19 vakcīnu sekas, un vai šādu cilvēku kļūst arvien vairāk. Atbilde ir noliedzoša – šādu pacientu nav. 

Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas komunikācijas vadītāja Janita Veinberga rakstiski atbildēja, ka šā gada laikā slimnīcā nav stacionēts neviens pacients ar Covid-19 vakcīnas blaknēm. Līdzīgi atbildēja Rīgas Austrumu slimnīcā. “Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā nav stacionēts neviens pacients, kuram būtu pierādīta tieša cēloņsakarība starp Covid-19 vakcīnas saņemšanu un veselības stāvokļa pasliktināšanos,” norāda tās preses sekretāre Ilga Namniece. 

Arī Zāļu valsts aģentūra (ZVA) norāda – pēc tajā saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem nav novērota tendence, ka būtu pieaudzis gadījumu skaits ar hospitalizāciju pēc Covid-19 vakcinācijas. Stacionēto skaits nav apkopots. ZVA lapā ir pieejama informācija par blakņu ziņojumiem, kas saņemti līdz maija beigām par katru vakcīnu, tiesa, tā nesniedz priekšstatu, cik bieži tās bijušas būtiskas, cik – maznozīmīgas.

Ierakstā arī teikts, ka “cilvēki sāk mirt no [vakcīnu] sekām”. Arī par šādiem gadījumiem ziņu nav. Ja mediķim, pamatojoties uz savām profesionālajām zināšanām un pieredzi, rodas aizdomas, ka vakcinācija var būt iemesls kādiem veselības traucējumiem vai nāvei, viņa pienākums ir par to ziņot ZVA, norāda aģentūra. Līdz 30.maijam ZVA ir saņemti 13 blakusparādību ziņojumi, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu (2 – 17) laikā pēc vakcinācijas. No tiem šobrīd izvērtēti 10 ziņojumi, un nav konstatēta nāves saistība ar vakcīnu. Trīs gadījumi vēl tiek vērtēti.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.