Bijušais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens Facebook izplatījis viltotu dokumentu, kurā tagadējā iekšlietu ministre Marija Golubeva (Attīstībai/Par!) it kā aicinot iekšlietu dienestos dienošajiem vīriešiem izsniegt sieviešu formastērpus. Ģirģens ierakstu neizņēma arī pēc tam, kad Golubeva publiski noliedza šāda “dokumenta” esamību, tā sekmējot turpmāku nepatiesās informācijas izplatīšanos.

“Vai tā ir taisnība, ka turpmāk iekšlietu dienestos strādājošie vīriešu kārtas pārstāvji drīkstēs vilkt sieviešu uniformas?” Ģirģens sestdienas pēcpusdienā ierakstīja savā Facebook profilā. Viņš pievienojis it kā Golubevas parakstītu vēstuli ar attiecīgu informāciju – to viņam esot pārsūtījuši “dienestu darbinieki”. Vairāki cilvēki komentāros uzreiz norādīja, ka vēstule ir acīmredzams viltojums – tās noformējums un valodas stils neatbilst valsts pārvaldes un Iekšlietu ministrijas (IeM) dokumentu aprites standartiem. 

Arī Golubeva Re:Check apstiprināja, ka Ģirģena publicētais neatbilst patiesībai. Ziņu, ka vēstule ir viltojums, viņa izplatīja arī sociālajos medijos, un tā tika publicēta arī no IeM profiliem.

Neraugoties uz to, Ģirģens savu ierakstu nedzēsa, vien pievienoja tam komentāru, ka šāds dokuments IeM sistēmā nav reģistrēts, un jaunā ierakstā pārpublicēja IeM izplatīto noliegumu. Viņa sākotnējais ieraksts, kurā, izvairoties no tiešiem apgalvojumiem, publicēta nepatiesa informācija, turpināja izplatīties tikpat strauji kā iepriekš. Nepilnu piecu stundu laikā sestdienas vakarā ar to bija dalījušies gandrīz 700 cilvēki, savukārt ar atsaukumu divu stundu laikā – tikai 20. Jānorāda, ka pēc ieraksta pārpublicēšanas, komentāri (šajā gadījumā – ka publicētais neatbilst patiesībai) pie tā nav redzami, tātad Facebook lietotāji, kas to redz savā laika joslā, vienalga tiek maldināti. 

Re:Check centās sazvanīt Ģirģenu, taču nesekmīgi. Arī uz īsziņās nosūtītajiem jautājumiem, kāpēc viņš informāciju pirms publicēšanas nav pārbaudījis un kāpēc ierakstu nedzēš, eksministrs neatbildēja. Ģirģena ierakstu pārpublicēja arī viņa partijas biedrs, Saeimas deputāts Ēriks Pucens. Ģirģens par iekšlietu ministru kļuva 2019.gada janvārī pēc 13.Saeimas vēlēšanām un pārstāvēja partiju KPV LV, kas vēlāk mainīja nosaukumu uz Par cilvēcīgu Latviju. Ministra amatu viņš zaudēja šā gada jūnija sākumā, kad, partijai aizvien vairāk sašķeļoties, pārējie koalīcijas partneri to no valdības izstūma.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.