Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Populārs kļuvis Facebook ieraksts, kurā teikts, ka Zviedrijas valdība ir aizliegusi 5G mobilo sakaru tehnoloģijas visā valsts teritorijā. Tā nav taisnība.

Ierakstā, ar kuru mazāk nekā diennakts laikā dalījušies 1,3 tūkstoši cilvēku, teikts:  

“Neskaitāmi sabiedrības protesti par 5G frekvenču kaitējumu, kā arī zinātniski pētījumi par frekvenču un viļņu ietekmi uz cilvēka veselību, Zviedrija ir aizliegusi 5G visā valstī, un tagad Huawei un ZTE būs jānoņem visas savas antenas valstī. cik ātri vien iespējams.”

Norādīti arī divi informācijas avoti – krievu Telegram kanāls un kāda vietne itāļu valodā. Neviens no tiem nav uzticams.

Patiesībā Zviedrija nav aizliegusi izmantot 5G tehnoloģijas. 2020. gada oktobrī Zviedrijas valdība nolēma aizliegt tikai Ķīnas telekomunikāciju aprīkojuma ražotāju Huawei un ZTE tehnoloģijas valsts 5G mobilo sakaru tīklā. Par to pērnruden rakstīja arī Latvijas mediji.

Zviedrijas valdība arī pieprasīja, lai Huawei un ZTE līdz 2025.gada 1.janvārim demontē valstī jau uzstādīto aprīkojumu. Zviedrija ir viena no Eiropas valstīm, kas pret Ķīnas informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem vērsās pēc tam, kad to produktu lietošanu drošības risku dēļ aizliedza ASV. ASV brīdināja, ka Huawei varētu būt saistīts ar Ķīnas izlūkdienestiem un līdz ar to uzņēmuma tehnoloģijas varētu tikt izmantotas spiegošanai. Uzņēmums to noliedz. Vēlāk ASV Federālā sakaru komisija oficiāli paziņoja, ka Huawei un ZTE apdraud valsts drošību. 

Huawei pret Zviedrijas sakaru regulatoru vērsās tiesā, bet lēmums nebija uzņēmumam labvēlīgs. Šā gada janvārī Zviedrija izsolīja 5G tīkla licences, kuras ieguva kopumā četri mobilo sakaru tīkla operatori. Zviedrijas strīds ar Huawei šo procesu bija aizkavējis. Viens no licences ieguvušajiem uzņēmumiem Telia plāno vairumu savu klientu ar 5G internetu nodrošināt līdz 2023.gada beigām, raksta Reuters.

Tehnoloģiju eksperti norāda, ka 5G jeb piektās paaudzes tīkls nodrošinās iespēju daudz ātrāk pārraidīt lielu datu daudzumu, uzlabos valstu konkurētspēju un ekonomisko attīstību, taču tā arī ir populāra sazvērestības teoriju tēma. Re:Check vairākkārt rakstījis par dezinformatoru izplatītajiem mītiem, ka 5G tiek ieviests, lai pakļautu cilvēku prātus, kaitētu to veselībai, ietekmētu smadzeņu un sirds darbību, pat DNS. Pandēmijas sākumā pat tika izplatītas idejas, ka Covid-19 neeksistē, bet cilvēki tiekot apzināti saslimdināti ar 5G torņu starpniecību. Tā rezultātā šo teoriju piekritēji Lielbritānijā un citās Eiropas valstīs vairākus torņus centās nopostīt, tos aizdedzinot. Latvijā sociālajos medijos līdzīgi kā citur dezinformāciju par 5G un Covid-19 pandēmiju izplata lielākoties vieni un tie paši cilvēki.

Līdzīgs Facebook ieraksts kļuvis populārs arī Ukrainā, kur to pārbaudījuši vietējie faktu pārbaudītāji VoxCheck. Arī viņi nonāca pie secinājuma, ka apgalvojums ir nepatiess.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.