Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Teju 900 cilvēki nepilnā diennaktī dalījušies ar video, kur premjerministrs Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība) it kā stāsta, ka vakcinācija ir bīstama. Video ir rediģēts, ar vārdu “vakcinācija” aizstājot tādus vārdus kā “saslimstība” un “pandēmija”. Daļa cilvēku to uztvēruši kā joku, tomēr komentāri pie video liecina – daudzi nav sapratuši, ka video ir pārveidots.

Rediģētajā video Kariņš it kā saka:

“Diemžēl, ja mēs skatāmies datos, redzam tendenci, ka vakcinācija lēnām tomēr pieaug. Viņa vairs neiet uz leju, bet viņai jau ir lēni pieaugoša tendence. Šis atgādina, man liekas, tam jāatgādina mūs visus, ka vakcinācija nekur nav pazudusi, viņa joprojām ir ļoti bīstama. Mūsu slimnīcas aizvien ir krīzes stāvoklī.”

Oriģinālais izteikums ir no 20. aprīļa preses konferences pēc valdības sēdes (tās ieraksts pieejams šeit, citāts sākas 3:09). Patiesībā Kariņš saka: “Diemžēl, ja mēs skatāmies datos, redzam tendenci, ka saslimstība lēnām tomēr pieaug. Viņa vairs neiet uz leju, bet viņai jau ir lēni pieaugoša tendence. Šis atgādina, man liekas, tam jāatgādina mūs visus, ka pandēmija nekur nav pazudusi, viņa joprojām ir ļoti bīstama. Mūsu slimnīcas aizvien ir krīzes stāvoklī.”

Sagrozītajam Facebook video apakšā redzami subtitri ar pareizo citāta saturu. Tas vairākus komentētājus nevis vedinājis domāt, ka video ir rediģēts, bet ka Kariņš esot pārteicies, it kā atklājot patiesību. Tam nav pamata. Raksta tapšanas laikā  jaunākais publicētais Zāļu valsts aģentūras ziņojums par blakusparādībām ir no 19.aprīļa. Līdz 18.aprīlim vakcinācija veikta 208 321 reizi, bet par blakusparādībām ziņots 919 reizes. Visbiežāk cilvēki ziņo par jau zināmām un zāļu aprakstā iekļautām reakcijām kā sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, galvassāpēm, nogurumu, paaugstinātu temperatūru un drebuļiem. Nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu saistība ar vakcīnu. Viena gadījuma izvērtēšana vēl turpinās.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.