Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Teju divi tūkstoši cilvēku sociālajā tīklā Facebook dalījušies ar ierakstu, ka [Covid-19] vīruss ir datorprogramma un ka laboratorijās ir secināts, ka tā ir A un B tipa gripa. Šie apgalvojumi ir nepatiesi.

Covid-19 vīruss nav datorprogramma

Covid-19 slimība ir saistīta ar smagu akūtu respiratoru sindromu izraisošu koronavīrusu-2 (SARS-CoV-2). Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem, vīruss tika identificēts Ķīnā 2020. gada 7. janvārī. Koronavīrusi (CoV) ir liela vīrusu saime, kas var izraisīt gan cilvēku, gan dzīvnieku slimības, sākot ar saaukstēšanos un beidzot ar daudz smagākiem simptomiem. PVO dati liecina, ka pasaulē reģistrēti vairāk nekā 146 miljoni ar Covid-19 inficēto un  3,1 miljons cilvēku ar to miruši (dati 26.04.2021.).

Covid-19 nav gripa

Covid-19 nav tas pats, kas gripa, to jau ir apliecinājušas dažādas organizācijas visā pasaulē. Par to iepriekš rakstījis arī Re:Check.

Tiesa, abas ir elpceļu slimības ar līdzīgiem simptomiem, taču tās ir divas atšķirīgas slimības, kuras izraisa dažādi vīrusi. Gripu izraisa gripas vīrusi, savukārt Covid-19 izraisa SARS-CoV-2, kas ir koronavīruss, nevis gripas vīruss.

Pārskats par akūtu augšējo elpceļu infekciju un gripas izplatību Latvijā ik nedēļu tiek publicēts Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā.

Re:Check jau rakstīja, ka Covid-19 ir arī daudz lipīgāks nekā gripa – tas ir pierādīts dažādos pētījumos. Piemēram, Latvijā ar Covid-19 aizvadītā gada laikā mirušo skaits ir vairākas reizes lielāks nekā ar gripu jebkurā no pēdējo desmit gadu sezonām. To, ka Covid-19 ir daudz postošāks, apliecina arī ārkārtas mirstība. Pērnā gada nogalē un šā gada sākumā kopējā mirstība bija būtiski augstāka nekā iepriekšējos gados.

Līdzīgs ieraksts kļuvis populārs arī Lielbritānijā, kur to pārbaudīja Reuters. Arī Lielbritānijas faktu pārbaudītāji ziņoja, ka apgalvojumi ir nepatiesi.

Re:Check vaicāja komentāra autorei, kas ir informācijas avots un par kādām laboratorijām viņa raksta, taču atbildi nesaņēma.

Secinājums: Covid-19 nav datorprogramma, tā ir reāla slimība, un šis vīruss nav tas pats, kas gripa.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.