Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Facebook otro elpu guvuši pārveidoti attēli, kuros redzams pie lietoto apģērbu veikala R.D.A. pielikts uzraksts “mazlietotas sejas maskas no Vācijas”. Pirmoreiz šādus ierakstus sociālo mediju lietotāji sāka izplatīt decembrī, taču ar tiem atkal dalās tūkstoši.

Komentāri pie ierakstiem liecina, ka cilvēki attēlos redzamo uztver nopietni.

Jau decembrī par to rakstīja portāls Tvnet. Fotoattēlā uz veikala telpas sienas mākslīgi pievienots uzraksts, kāda tur patiesībā nav. Veikala pārstāve Inga Kārkliņa norādīja, ka veikalā lietotas maskas netiek tirgotas, turklāt bildes kreisajā stūrī redzams, ka pārveidots veikala logo – tajā ir nosaukums A.D.A., nevis R.D.A. To, ka lietotas maskas nav tirgotas, turklāt neviens veikals nestrādā kopš 19.decembra, Kārkliņa apstiprināja arī Re:Check. “Tā pilnīgi viennozīmīgi ir viltus ziņa,” viņa pauda.

Savukārt uzņēmuma direktore Eva Vidovska telefonsarunā ar Re:Check tagad norāda, ka uzņēmums nav plānojis kādā veidā vērsties pret cilvēku, kas radījis un sākotnēji izplatījis attēlu. Taču šo rīcību viņa sauc par zemisku. “Ja kādam šajā situācijā liekas, ka vajag tā pajokoties, kad uzņēmējiem jau tā ir smaga situācija, tad man ir ļoti žēl.”

Secinājums: Veikalos R.D.A. netirgo mazlietotas maskas no Vācijas. Attēls, kur redzams uzraksts pie veikala ieejas, ir pārveidots.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.