Sociālajā medijā Facebook izplatās ziņas, ka Islandē un Norvēģijā vairāki sirmgalvji miruši pēc tam, kad saņēmuši vakcīnas pret Covid-19. Vairāki cilvēki ir miruši, taču nav apstiprinājuma, ka tam būtu jebkāda saistība ar vakcīnām, turklāt attiecīgo valstu dienesti norāda – runa ir par gados veciem cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. 

Islande

Vienā no ierakstiem runāts par Islandi, atsaucoties uz anonīmu medicīnas darbinieci: 

“Islandē ir jau 3 mirušie pēc vakcīnas saņemšanas un 12 ar smagām blaknēm 6h laikā pēc potes, vēl tagad cietušie nāk klāt.”

Pievienota arī saite uz ziņu vienā no Islandes ziņu portāliem. Ziņā jau pirmajā rindkopā norādīts, ka visiem trim mirušajiem bijušas saslimšanas. Portāla rakstā arī citēta Islandes Medicīnas aģentūras vadītāja, kura saka: “Ir svarīgi uzsvērt, ka pirmajā vakcinācijas kārtā tiek vakcinēti vecāko un vājāko cilvēku grupas. Tie var būt gados vecāki pacienti ar hroniskām slimībām un citām saslimšanām.” Viņa arī norādījusi, ka starp šo cilvēku nāvēm un vakcināciju nav skaidras saiknes. Facebook ieraksta autors šo informāciju nav pieminējis. 

Islandes sabiedriskais medijs 5.janvārī rakstīja, ka ir ziņas par četriem mirušajiem, taču arvien nav pamata uzskatīt, ka pastāv saikne ar vakcinēšanu. Medicīnas aģentūras vadītāja arī atsaukusies uz jauno likumu, kas liek ārstiem par šādiem gadījumiem ziņot. Tāpat norādīts, ka šo cilvēku nāves tiks izpētītas un informācija par tām sniegta arī vakcīnu ražotājam Pfizer/BioNTech.  

Islande vakcinēšanu pret Covid-19 sāka 29.decembrī. Pirmie vakcīnas saņem mediķi, aprūpes namu iemītnieki un darbinieki. 

Norvēģija

Tāpat Facebook lietotāji dalās ar Krievijas valsts medija RT (Russia Today) publicētu valsts ziņu aģentūras Tass ziņu par divu cilvēku nāvi Norvēģijā. Tajā norādīts, ka informācijas avots ir Norvēģijas Zāļu aģentūra. Tomēr arī šajā gadījumā tikai pateikts, ka cilvēki miruši dažas dienas pēc vakcīnas saņemšanas, noklusējot aģentūras publicētajā informācijā minēto kontekstu. Aģentūra uzsver, ka pašlaik tiek vakcinēti vājākie cilvēki, kuriem ir nopietnas saslimšanas, līdz ar to būs nāves arī neilgi pēc vakcinēšanas. Tāpat iestāde norāda, ka Norvēģijas pansionātos nedēļā mirst aptuveni 400 cilvēku. “Mums jāizvērtē, vai nāves iemesls ir vakcīna vai tā ir sagadīšanās, ka cilvēks mirst neilgi pēc tās saņemšanas,” sacījis aģentūras ārstnieciskais direktors.

RT arī uzsver, ka Norvēģija iegādājās “amerikāņu kompānijas Pfizer preparātus”. Kā zināms, vakcīna ir ASV uzņēmuma Pfizer un Vācijas BioNTech kopdarbs. BioNTech veidotāji ir Turcijā dzimuši un Vācijā dzīvojoši zinātnieki Ugurs Sahins un Ezlema Tiredži – viņi tiek saukti par šīs vakcīnas smadzenēm. Vakcīna tiek ražota vairākās Pfizer ražotnēs ASV un Beļģijā.

Jau ziņots, ka vakcīnas drošums un efektivitāte izvērtēta pētījumos, kuros piedalījušies vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku. Vakcīnas pēc tam apstiprinātas arī vairāku valstu atbildīgajās institūcijās, piemēram, ASV, Lielbritānijā un ES valstīs. Pēc vakcinācijas mēdz būt blakusparādības, visbiežāk sāpes vakcinācijas vietā, nogurums, galvassāpes, muskuļu sāpes, drebuļi, locītavu sāpes, drudzis. Daži cilvēki ziņojuši par alerģisku reakciju. ASV pagaidām zināms, ka tāda bijusi sešos gadījumos no teju 300 tūkstošiem – tik daudzi cilvēki vakcinēti  līdz 19.decembrim, ziņoja The Wall Street Journal. Atbildīgās iestādes Lielbritānijā norādījušas, ka vakcīnas nav piemērotas cilvēkiem ar spēcīgām alerģiskām reakcijām no ēdiena vai medikamentiem, bet ASV – ka nevakcinēties ir pamats tikai tiem, kam iepriekš bijušas nopietnas alerģiskas reakcijas no vakcīnām vai kādas no Covid vakcīnu sastāvdaļām.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.