Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vairāk nekā 850 cilvēki Facebook dalījušies ar baumām, ka Austrumu slimnīcā mediķiem pēc vakcinēšanas pret Covid-19 esot “gultas režīms ar augstu temperatūru”, nejūtīgas rokas un problēmas ar muguru. Austrumu slimnīca to noliedz – tās rīcībā neesot ziņu, ka kādam no vakcinētajiem būtu nopietni veselības sarežģījumi. Ja problēmas būtu, slimnīcā to noteikti zinātu. 

Ieraksta autore, kas regulāri izplata dezinformāciju par Covid-19, publicējusi ekrānšāviņu no kāda cita Facebook profila ieraksta. Lietotājas vārds ir aizkrāsots. Arī viņa avotu nenosauc, vien norāda, ka “info no man zināma cilvēka”. Ieraksts vēsta:

“Pie vakcinētajiem mediķiem tagad nemaz nevar aiziet – viņiem tagad gultas režīms ar augstu temperatūru – vienam tirpst un kļūst nejūtīgas rokas, citam pēkšņas problēmas ar muguru, un vēl jau nav zināms, kādas paliekošas sekas tam vispār būs.”

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) preses sekretāre Ilga Namniece rakstīto noliedz un norāda, ka tās rīcībā nav ziņu, ka kādam no vakcinētajiem būtu radušies nopietni veselības traucējumi. “Tā kā RAKUS faktiski visi mediķi un atbalsta dienestu personāls ir iesaistīti pacientu ārstēšanā un aprūpē, tad stacionāru klīniku un/vai nodaļu vadītāji vai virsmāsas noteikti būtu informētas, ka kādam tieši saņemtās vakcīnas dēļ būtu radušies veselības traucējumi,” pauž Namniece.

Līdz trešdienai, 6.janvārim, šajā slimnīcā bija vakcinēti 1523 cilvēki. 

RAKUS arī uzsver, ka slimnīcā tāpat kā citur vakcinēšanās ir brīvprātīga. Vakcinēšanā arī tiek ievērota noteikta procedūra. Cilvēks pirms Covid-19 vakcinēšanās iesniedz informēto piekrišanu tās veikšanai. “Tā ir veidlapa, kurā vakcinējamais sniedz ziņas par savu veselības stāvokli un alerģijām un vienlaikus – iepazīstas ar rakstiski apkopotu informāciju par vakcinācijas procesu, iespējamiem riskiem un  blaknēm, kā arī tiek aicināts ziņot Zāļu valsts aģentūrai par ikvienu veselības traucējumu, kuram par iemeslu pēc vakcinējamā ieskatiem varētu būt injicētā vakcīna,” norāda Namniece. Vakcinējamais ar parakstu uz veidlapas apliecina, ka ir informēts un iepazinies ar tajā apkopoto informāciju.

Tāpat ikvienam vakcinācijas procesa dalībniekam slimnīcā ir nodrošināta ārsta konsultācija, kurā var jautāt un pārrunāt ikvienu jautājumu par veselības stāvokli, alerģijām, kā arī to, kādi nosacījumi jāievēro pēc vakcinācijas, kādas blakusparādības ir iespējamas, kam un kā par tām ziņot. 

Pēc vakcīnas saņemšanas ikviena cilvēka veselības stāvoklis tiekot uzraudzīts vismaz 15 minūtes, lai laikus pamanītu kādus veselības traucējumus. Kā informē RAKUS, līdz šim tādi nav novēroti.

Kā zināms, vakcinēšanu pret Covid-19 Latvijā sāka 28.decembrī. Pirmie tās saņem mediķi, kuriem ir saskare ar Covid-19 pacientiem. Līdz 5.janvāra vakaram Latvijā vakcīnas kopumā bija saņēmuši 3803 cilvēki, ziņoja Nacionālais Veselības dienests. Līdz šim publiski nav izskanējusi uzticama informācija par nopietnām blaknēm Latvijā vakcinētajiem cilvēkiem. 

Secinājums: Baumām par smagām veselības problēmām RAKUS vakcinētajiem mediķiem nav nekāda pamata un pierādījumu; slimnīca noliedz, ka tādas būtu.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.