Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Tūlīt pēc tam, kad Latvijas Televīzija publicēja video ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) mediķes vakcinēšanu pret Covid-19, sociālajos medijos strauji izplatījās baumas, ka patiesībā injicēts kas cits, nevis vakcīna, jo video esot redzamas divas šļirces. Šis pieņēmums ir aplams. Divu šļirču izmantošana atbilst vakcīnas instrukcijai – ar vienu flakonā tiek ievadīts atšķaidīšanai nepieciešamais nātrija hlorīda šķīdums un izvilkts gaiss, ar otru paņemta viena deva un ievadīta muskulī.

“Lūk, pierādījums, ka tomēr potē ko citu,” raksta kāds Facebook lietotājs, daloties ar LTV video. Citi komentāros piebalso, ka video redzama krāpšana un manipulācija, jo sākumā esot redzama lielāka vienas krāsas šļirce, bet pati injicēšana notiek ar citu, kas ir mazāka un citā krāsā. Ar līdzīgiem ierakstiem dažu stundu laikā pirmdien dalījās vairāki tūkstoši cilvēku. 

Kā zināms, Eiropas Savienība ir saskaņojusi Pfizer/BioNTech vakcīnu un vakcinēšana ar to sākta arī Latvijā. To, ka video redzamā divu šļirču izmantošana ir pareiza, rāda šīs vakcīnas instrukcija, kas pieejama gan latviešu, gan angļu valodā. 

Instrukcija paredz, ka vakcīna pēc atkausēšanas jāatšķaida ar 1,8 ml 0,9% nātrija hlorīda šķīdumu. Tas tiek darīts, ar šļirci nātrija hlorīdu ievadot oriģinālajā flakonā. Pēc tam jāizlīdzina flakona spiediens, tajā pašā nu jau tukšajā šļircē ievelkot 1,8 ml gaisa. Gaisa izvilkšana no flakona redzama video sākumā. Atbilstoši instrukcijai pēc tam flakons ir jāmarķē, norādot atšķaidīšanas laiku, jo atšķaidītā vakcīna jāizmanto sešu stundu laikā. Pēc atšķaidīšanas vienā flakonā ir piecas devas. Lai paņemtu un injicētu vienu 0,3 ml devu, tiek izmantota jauna mazāka tilpuma šļirce – tas savukārt redzams video turpinājumā. 

Visai precīzi video redzamais aprakstīts RAKUS strādājušās feldšeres Marinas Facebook profilā. Viņa kļuva pazīstama decembra sākumā pēc melu izplatīšanas par vakcinācijas blaknēm un Covid-19 pacientu ārstēšanu šajā slimnīcā. Taču feldšere acīmredzot nav lasījusi Pfizer/BioNTech vakcīnas instrukciju, līdz ar to nezina, ka tā ir jāatšķaida un satur piecas devas, tāpēc pauž, ka tā ir manipulācija. 

Video redzamais aprakstīts RAKUS strādājušās feldšeres kontā, taču viņa acīmredzot nav iepazinusies ar vakcīnas instrukciju, tāpēc to sauc par manipulāciju. Foto: Ekrānšāviņš no Facebook.

Secinājums. Apgalvojumiem, ka “potē kaut ko citu”, un pārmetumiem par manipulāciju nav nekāda pamata. Video redzamā divu šļirču izmantošana atbilst vakcīnas instrukcijai. 


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.