Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Trīs tūkstoši cilvēku Facebook dalījušies ar ierakstu, kurā pausts sašutums, ka Saeimā joprojām strādā kafejnīca. Ieraksta autors norāda, ka visas ēdināšanas iestādes seko ierobežojumiem atšķirībā no Saeimas, kurai esot “savi likumi”. Tā nav taisnība, jo ēdnīcas skolās un darbavietās, par kādu uzskatāma arī Saeimas kafejnīca, drīkst turpināt darbu.

Ieraksta autors raksta:

“Visas ēdināšanas iestādes seko līdzi ierobežojumiem un pārtraukušas savu darbu. Dažas uz krīzes laiku, dažas jau uz visiem laikiem. Tie, kuri var – nodrošina līdzņemšanas opciju, lai izdzīvotu krīzi. Bet Saeimas kafejnīca? Tur sava pasaule un savi likumi – viss strādā! ?”

Ministru kabineta noteikumos, kuros norādīts, ka ārkārtējās situācijas laikā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi var izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai, iekļauts arī izņēmums. Proti, ierobežojumi nav attiecināmi uz lidostas Rīga termināli un sabiedriskās ēdināšanas vietām izglītības iestādēs, kā arī darbavietās, ja tās nav publiski pieejamas.

Uz to norādīja arī Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja vadītājs Juris Vīgulis – parlamenta ēdnīca nav publiski pieejama un darbojas saskaņā ar ārkārtas situācijas laikā noteikto regulējumu. “Kafejnīcas darbā tiek stingri ievērotas epidemioloģiskās drošības prasības. Tāpat kafejnīcas apmeklētāji tiek aicināti izvērtēt iespējas ņem ēdienu līdzi,” viņš piebilst.

Daļa Saeimas darbinieku arī strādā attālināti, ja to ļauj darba saturs un tas ir tehniski iespējams, Re:Check stāstīja Vīgulis. To darbinieku skaits, kas strādā klātienē un izmanto ēstuvi, ir mainīgs atkarībā no, piemēram, Saeimas sēžu un komisiju sēžu grafika. 

Facebook ieraksta autors informāciju un attēlu ieguvis no raidījuma Bez Tabu veidotā sižeta. To, ka Saeimas ēdnīca drīkst strādāt ārkārtas situācijas laikā un nekādi normatīvi netiek pārkāpti, žurnālistiem norādīja arī Veselības ministrijas pārstāvis.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.