Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Gandrīz 700 Facebook lietotāju dalījušies ar ierakstu, kurā apšaubīts Latvijā vidēji diennaktī veikto testu skaits, norādot uz it kā neatbilstību starp testēšanas vietu skaitu un vienam testam nepieciešamo laiku. Tajā teiktais neatbilst patiesībai – Latvijā ir nevis 17 Covid-19 testēšanas punkti, kā apgalvo ieraksta autors, bet 84, turklāt katrā no tiem strādā vairāk nekā viens cilvēks.

Autors raksta (saglabāta oriģinālā interpunkcija):

“Latvijā 17 punkti kur var nodot covid testus , diennaktī uztaisa vidēji 5500 testus, jā uz viena cilvēka vajag 5 minūtes tad punktiem jāstrādā 27stundas diennaktī”

Re:Check vērsās Nacionālajā veselības dienestā (NVD), lai noskaidrotu, cik Latvijā ir Covid-19 testēšānas punkti un cik cilvēki vidēji tajos ik dienu strādā. NVD publicē karti, kur apkopoti visi testēšanas punkti – kopskaitā 84. “Šobrīd visas laboratorijas aktīvi strādā pie testēšanas kapacitātes palielināšanas, tādēļ punktu skaits tiks papildināts,” norādīja NVD pārstāve Anna Karolīna Šaule. 

Ne visas laboratorijas, aizbildinoties ar slodzi, atsaucās uz NVD mēģinājumu apkopot informāciju par darbinieku skaitu. Tas arī ir mainīgs. Taču, piemēram, Centrālā laboratorija testēšanas punktos nodarbina 157 personas, References laboratorija 40 personas, laboratorija Bior 22 personas, bet MFD veselības grupa testēšanai nodarbina 12 personas.

NVD norādīja, ka šobrīd maksimālā kapacitāte ir no 5 tūkstošiem līdz 7,5 tūkstošiem testu dienā. Taču mērķis ir palielināt kapacitāti tā, lai būtu iespējams veikt 8 tūkstošus testu dienā.

Secinājums:

Ieraksta autors nestāsta taisnību par Covid-19 testēšanas kapacitāti Latvijā. Agalvots, ka testu iespējams nodot 17 punktos, bet patiesībā – 84.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.