Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta

Bijušais Rīgas domnieks Aleksejs Rosļikovs Facebook ierakstā pauž, ka paaugstināti autosstāvvietu tarifi ap Vecrīgu. Maksa pieaugšot trīs reizes. Ierakstā teiktais ir maldinošs, jo patiesībā cenu izmaiņas skars tikai divus bruģētus posmus 11.novembra krastmalā.

Ierakstā teikts:

“Trīskāršo  autostāvvietu izmaksas pilsētā! Tagad tarifu zona ap Vecrīgu būs vienota- R zona! 2.50 euro vietā maksās 5.00 euro par pirmo stundu un tālāk 8.00 euro/h. Kas tik vēl priekšā pa 5 gadiem mūs sagaida!”

Rīga sadalīta sešās autostāvvietu tarifu zonās – A, B, C, D, V un R zonās. Visdārgākā no tām ir R zona Vecrīgā. Tur autostāvvieta jau pašlaik pirmajā stundā maksā 5 eiro, bet katrā nākamajā – 8 eiro.

Pašreizējais autostāvvietu zonu sadalījums Rīgā (līdz 1.oktobrim). Avots: Rīgas satiksme

Rīgas domē pieņemts lēmums, ka no 1.oktobra divi 11.novembra krastmalas bruģētie posmi –  no Jaunielas līdz Bīskapa gātei un no Bīskapa gātes līdz Poļu gātei – būs nevis B zona, kā līdz šim, bet R zonas teritorija. Šajos posmos iepriekš pirmā stunda maksāja 2 eiro, bet katra nākamā – 2,50 eiro. Tādējādi iecerēts tur samazināt transporta plūsmu. Nekur citur izmaiņu nebūs, un Rosļikova rakstītais, ka paaugstināts autostāvvietu tarifs “ap Vecrīgu”, neatbilst patiesībai.

 11.novembra krastmalas posmi (atzīmēti ar dzeltenu), kur no 1.oktobra plānotas izmaiņas.

Rosļikova rakstītais arī var radīt maldinošu iespaidu, ka lēmumu pieņēmusi jaunievēlētā dome. Patiesībā izmaiņas apstiprinātas vēl pirms vēlēšanām – 21.augusta pagaidu administrācijas domes sēdē.

Kad Re:Check sazinājās ar Rosļikovu, viņš teica, ka ir aizņemts un lūdza atzvanīt vēlāk. Ne norunātajā laikā, ne pēc tam viņš vairs nebija sazvanāms.

Secinājums: Nav tiesa, ka pieaugs maksa par autostāvvietām ap Vecrīgu. Patiesībā izmaiņas skars vien divus posmus 11.novembra krastmalā. Nekur citur izmaiņas nebūs.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.