Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Latvijas un citu Facebook lietotāju vidū tiek izplatīts ieraksts, kur foto šķietami redzama avīze ar it kā ASV prezidenta Donalda Trampa mātes Mērijas Annas Trampas citātu. Viņa tajā saka: “Jā, viņš ir idiots bez veselā saprāta un sociālajām prasmēm, bet viņš ir mans dēls. Es tikai ceru, ka viņš neiesaistīsies politikā. Tā būtu traģēdija.” Taču nav nekādu pierādījumu, ka Trampa māte tā tiešām būtu teikusi.

Ne Re:Check, ne vairākas citas faktu pārbaudītāju organizācijas – Reuters, FactCheck, Snopes, PolitiFact – nevienā avīzē, žurnālā, grāmatā vai intervijā neatrada šādu Trampa mātes izteikumu.

Līdzīgākais izteikums, ko, pārbaudot preses arhīvus, spēja atrast Reuters, bijis žurnālā Vanity Fair 1990.gadā. Tur minēts, ka viņa māte Trampa pirmajai sievai Ivanai vaicājusi: “Kādu dēlu es esmu radījusi?” Tas it kā teikts kontekstā tam, ka Tramps krāpis sievu un vienaldzīgi izturējies pret ģimeni, raksta Vanity Fair.

Snopes arī pārbaudīja, vai šādi nav izteikusies Trampa māsa, kurai ir līdzīgs vārds – Marianna (Maryanne). Arī viņa visdrīzāk tā nav teikusi.

Neviens no ierakstiem – ne Latvijas, ne ASV lietotāju izplatītais – nemin nekādus datumus vai avotus izteikumam. Tādēļ Re:Check pievienojas vērtējumam, ka izteikums nav patiess.

Drīzumā plānots publicēt Trampam neglaimojošu grāmatu, kuru sarakstījusi viņa brāļa meita Mērija. Viņa publiski ASV prezidentu raksturojusi kā narcisu un salauztu cilvēku, kurš apdraud veselību, ekonomisko drošību un sociālo kārtību visā pasaulē.

Secinājums: ASV prezidenta Donalda Trampa māte nav publiski presē teikusi, ka viņš ir idiots un būtu traģēdija politikai.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.