Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Kādā Facebook grupā izplata baumas par to, ka “septembrī skola neatsāksies”. Tomēr Re:Check pārliecinājās, ka šīm baumām nav pamata – Izglītības un zinātnes ministrija norāda, ka lēmumi vēl nav pieņemti, bet tiek strādāts, lai septembrī mācības sāktu klātienē.

Facebook lietotāja Daila Jaudzema publicējusi it kā kādas skolotājas rakstīto, ka septembrī skola neatsāksies. Anonīmā skolotāja atsaukusies uz tikpat anonīmu saimniecības daļas vadītāju, kas savukārt to esot uzzinājusi no arī vārdā nenosauktas paziņas Izglītības un zinātnes ministrijā. Ekrānšāviņu ar baumām 10. jūlijā kādā Facebook grupā publicēja lietotājs Valentīns Jeremejevs, un ar to dalījušies vairāk nekā 800 cilvēku.

“Nupat viena pazīstama skolotājā atrakstīja: “Es vēl nezinu. Man tikai saimniecības daļas vadītāja teica, ka viņai paziņa Izglītības ministrijā teikusi, ka septembrī skola neatsāksies, to viņa zinot 100 %. Nevienam to nestāstot, bet lēmums esot jau pieņemts. Kad nāks tuvāk, tad vienkārši paziņos, ka ir sācies otrais vilnis.””

Daila Jaudzema neatbildēja uz Re:Check jautājumiem, vai ir šīs informācijas autore un vai to pārbaudījusi pirms publicēšanas.

Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) Re:Check atbildēja, ka izteikums par skolas neatsākšanos rudenī nav patiess un lēmumi šobrīd nav pieņemti. Par jaunā mācību gada sākumu sola izlemt līdz 28. jūlijam. IZM arī skaidroja, ka, galvenokārt strādā, lai “visi uzsāktu mācības klātienē jaunajā mācību gadā, maksimāli ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus”. Arī veselības ministre Ilze Viņķele 13. jūlijā LTV raidījumā Rīta Panorāma pauda, ka pagaidām plānots septembrī atsākt mācības klātienē.

Re:Check jautāja arī pedagogu arodbiedrībā, vai tās rīcībā ir ierakstā redzamā informācija. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga teica, ka informācijas par pieņemtiem lēmumiem arodbiedrībai nav, arī pedagogu vidē viņa ar līdzīgām baumām neesot saskārusies. “Tā nav, ka rakstītu, zvanītu ar trauksmes jautājumiem.”

Secinājums: Facebook izplatītajām baumām par to, ka “septembrī skola neatsāksies”, nav pamata. IZM norāda, ka lēmumus pieņems līdz 28. jūlijam, savukārt šobrīd darbs vērsts uz mācību atsākšanu klātienē.


Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!


Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam piecas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs vai ārpus konteksta) un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com


NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712

Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.